Metionina i wysoka homocysteina w ciąży.

sierpień 10, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Pojawia się nam kolejna ścieżka problemów. Wynika ona z wysokiej homocysteiny, bardzo trudnej do zbicia za pomocą witamin z grupy B, nie będącej konsekwencją polimorfizmów genów CBS i tych związanych z witaminami B bezpośrednio. Dzięki 2 kobietom, dokonaliśmy analizy całej ścieżki metylacji i okazało się, że głównym ich problemem jest polimorfizm w cyklu metioniny na poziomie genów MAT1 i MAT2, powodujący wysoki poziom metioniny i homocysteiny.

Dziękuję Marcie i Agnieszce za cierpliwość, za to że zaufały mi i doszliśmy do sedna sprawy. Co zrobiliśmy by zdiagnozować problem?

1.Mieliśmy badania homocysteiny, kwasu foliowego, witaminy B12, witaminy D3, witaminy B6. Wszystkie pokazywały nieprawidłową korelację homocysteiny do zmian witamin.

2.W efekcie zrobiliśmy badania polimorfizmów, które nie wykazały istotnych błędów na poziomie cyklu kwasu foliowego, cyklu kobalaminy, cyklu cysteiny.

3.Badanie pokazało homozygotyczne warianty alleli genów MAT1 A i MAT2, które są kluczowe dla cyklu metioniny i w istocie “zamykają” cykle kwasu foliowego, kobalaminy, cysteiny dając S-ADENOZYLOMETIONINĘ, główne narzędzie metylacji.

4.Zrobiliśmy badanie metioniny, które potwierdziło błąd na tej ścieżce.

http://www.wikipathways.org/index.php/Pathway:WP241

image

Tak jak to już kiedyś opisywałem są powyższe geny często nazywane genami bogów, gdyż będąc na samym końcu cykli mogą determinować o jakości metylacji i są mocno niezależne od ilości suplementowanych witamin z grupy B, pomimo ich ścisłego powiażania zarówno z funkcjonowaniem cyklu kwasu foliowego (witamina B9/witamina B2), cyklu kobalaminy (witamina B12/cynk) cyklu choliny (cholina/cynk).

http://www.zespoldowna.info/cacna1c-gabra6-gabra2-mat1-a-mat2bil-6-il-1.html

http://www.zespoldowna.info/wysoka-homocysteina-to-zagrozenie-dla-ciazy.html

Metionina jest niezbędnym aminokwasem istotnym dla syntezy protein, ale tak jak wspominałem jest kluczowym zasobem grup metylowych dla metylacji via SAM, która jest po prostu aktywną formą metioniny.

Metabolizm metioniny wygląda następująco:

1.Metionina jest konwertowana do aktywnej formy SAM dzięki cząsteczce energii ATP oraz magnezowi. Ten proces jest hamowany gdy mamy stany zapalne, polimorfizmy genów typu IL-6, TNF-α oraz przez działanie różnych patogenów i wirusów.

2.SAM w wyniku transmetylacji daje SAH, czyli  S-adenozylohomocysteinę, która z kolei metabolizowana jest do postaci homocysteiny i adenozyny.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adenozyna

3.Homocysteina jest ponownie remetylowana, dzięki grupom metylowym dostarczanym via kwas foliowy (witamina B9), kobalaminę (witaminę B12), cholinę (witamina B4). Biorą w tym udział na etapie końcowym gen MTR i BHMT, a istotną rolę odgrywają MTHFR C677T i MTRR A66G.

4.Ilość homocysteiny w organizmie jest zmienna i zależy od diety, ale i od cyklu cysteiny. Jeżeli mamy do czynienia z polimorfizmami genów DMGDH, BHMT to z natury większa ilość homocysteiny w obiegu jest “wpychana” do cyklu cysteiny za który odpowiada gen CBS. Jeżeli mamy polimorfizm aktywizujący ten gen to dodatkowa pula homocysteiny jest zaciągana, podobnie jak ma to miejsce w zespole Downa obniżając poziom dostępnej homocysteiny w pozostałych cyklach.

5.Z drugiej strony polimorfizmy samego genu CBS, spowalniające jego działanie, prowadzi do nadmiernej ilości homocysteiny, z którą nie dają rady pozostałe cykle.

6.Punkty krytyczne na poziomie genów MTHFR, MTRR, MTR wielokrotnie omawiałem, stąd podsumuję: zarówno polimorfizmy tych genów (i nie tylko), braki witamin z grupy B prowadzą albo do zbyt niskiej remetylacji homocysteiny…albo produkują odpowiednią ilość metioniny, która “zatyka się” ilościowo na błędzie genów MAT 1 A i MAT 2.

Podsumowując mając polimorfizm genów MAT1/MAT2 doprowadzamy do stanu nadmiernej ilości metioniny w organizmie. Jej ilość, zbyt wysoka, przyspiesza starzenie się, via upośledzanie działania mitochondriów w wyniku toksycznej działalności wolnych rodników. Z drugiej strony patrząc zbyt niski poziom metioniny skutkuje niskim poziomem glutationów, gdyż ich synteza odbywa się na zasadzie wykorzystania obecności aminokwasów siarkowych takich jak właśnie metionina.

Dla ciąży jest to trudny temat, gdyż z jednej strony wykorzystanie aminokwasów w pierwszym trymestrze jest kluczowe, ale gdy mamy ich za dużo mogą stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę.

Metionina to nie jest jedynie efekt cyklu, który opisałem powyżej, to także dieta.

Analizując powyższe dane oraz literaturę obniżyliśmy spożycie mięsa przed okresem zajścia w ciążę, wprowadziliśmy dietę i suplementację zwiększającą dostępność witaminy B12 w układzie mieszanym (różne formy hydroxy, metylo i adenosylokobalaminę), prekursorów NAD, w tym także niacynę (witamina B3) dla poprawy funkcjonowania cyklu Krebsa w połączeniu z magnezem, argininą, ornityną i cytruliną oraz glutationami.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2806892/

http://www.mateusz-donajski.pl/czym-jest-prekurso-nad/

http://jpet.aspetjournals.org/content/324/3/883

https://selfhacked.com/blog/methionine-good-bad-surprising-truth-methionine-restriction/

http://zb.eco.pl/publication/aminokwasy-w-zywieniu-wegetarianskim-p1532l1

Po 5 miesiącach przygotowań dietetycznych, wprowadziliśmy dodatkową suplementację uwzględniającą witaminy z grupy B typowe dla ciąży w oparciu o metaboliczne formy i po następnych 5 miesiącach dowiedziałem się, że udało się zajść w ciążę.

Komentarze

1 Komentarz do “Metionina i wysoka homocysteina w ciąży.”
  1. Jola pisze:

    bardzo ciekawe, Jarku a jakie sa jeszcze prekursory NAD ? oprocz wymienionej niacyny

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...