“Czy jest coś takiego jak typologia ADHD w zespole Downa?”

maj 25, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

ADHD w zespole Downa istnieje, tak jak w całej populacji. Ja jednak znów spróbuję pokierować Was w innym kierunku. Analiza paneli genetycznych wskazuje, że w zespole Downa mamy problem z: amoniakiem i histaminą. Nigdzie tak masowo nie występują taka korelacja, tylko w ZD.

Popatrzmy na panele, troszeczkę w uproszczony sposób. Typologia polska ZD wskazuje na to, że dzieci z ZD rodzą się u nas, gdyż my jako rodzice mamy już nadmiernie aktywny gen CBS. Oznacza to, że cały cykl cysteiny jest przeładowany i tytułem tego jednym z negatywnych substratów tego procesu jest amoniak w nadmiernej ilości. Konsekwencją tego jest “nadmierne” wykorzystanie biopteryny do jego redukcji, ale jeżeli mamy polimorfizmy genów GCH1, NOS, MTHFR A1298C to jej jest już na starcie za mało. Jeżeli zużywamy biopterynę na redukcję amoniaku, to nie ma jej na neuroprzekaźniki, gdzie jest ona istotnym kofaktorem….ale zatrzymajmy się jeszcze nad tym: wysoki poziom amoniaku to wysoki poziom histaminy! Wysoki poziom histaminy to znów neuroprzekaźniki w zmienionym metabolizmie, pobudzenie, stany zapalne jelit i dziecko pobudzone. Geny z potrojonego 21 chromosomu tutaj nie pomagają, gdyż np. podstawowy kofaktor dla enzymu DAO, który mógłby to pobudzenie ograniczyć, jakim jest witamina B6 nie jest odpowiednio szybko konwertowana do postaci aktywnej, bo gen PDXK, potrojony, jest mocno spowolniony….

…i tak można by to analizować. Jest to typologia. Stąd jak dyskutujemy o pobudzeniu w ZD, to patrzymy na jelita, na dietę, stan zapalny, na choroby autoimmunologiczne, na histaminę, magnez, witaminę B6, mikrobiotę, histaminę, amoniak i skrót metylacyjny…typologię potrojenia niektórych genów i ich polimorfizmy. To jest typologia, którą w ADHD, pobudzeniu musimy “rozebrać” w pierwszej kolejności, by ta typologia ZD była jednoznacznie zdefiniowana u dziecka .

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...