“Czy można podawać probiotyki dziecku po narodzinach?”

maj 8, 2017 by
Kategoria: Układ trawienny

Pisałem już wielokrotnie na temat dysbiozy mikrobioty u dzieci, które urodzone zostały poprzez cięcie. Pojawiło się z tej perspektywy racjonalne pytanie: skoro następuje dysbioza, to czy zaraz po urodzeniu można podawać dziecku różnego rodzaju probiotyki, by korygować ten stan?

Po pierwsze przypomnę, że po porodzie przez cięcie, dziecko nie nabywa odpowiedniej flory jelitowej od matki, którą by uzyskało przechodząc przez waginę. Przypomnę, że jednak można ją dostarczyć poprzez jej podanie chociażby, za pomocą różnych technik.

Jeżeli to nie wystąpiło to warto podać probiotyki, jednak! Pozostaje pytanie jakie?

Najczęściej są to probiotyki z rodziny bifidobakterii (Bifidobacterium) i lakcidobakterii (Lactobacillus), które są dobrymi bakteriami występującymi w waginie matki. Badania jakie są przeprowadzane obecnie ukierunkowane są jedynie na te grupy, jako naturalnie występujące w waginie. Wyniki są bardzo pozytywne o czym mówi chociażby ten raport:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28471912/

image

Co jest istotne, w wielu tych próbach, bakterie są wspierane prebiotykami w postaci galaktooligosacharydów, występujących także w mleku matki.

“Galaktooligosacharydy –są to związki składające się z od jednej do nawet siedmiu cząsteczek galaktozy połączonych z cząsteczką laktozy. Należą do grupy prebiotyków. Prebiotyki są określone jako niestrawne składniki spożywcze, które korzystnie wpływają na organizm poprzez stymulację wzrostu i aktywności korzystnych bakterii w okrężnicy. Idealnym źródłem galaktooligosacharydów jest mleko matki, ale występują one również w nowoczesnych”

Podanie takich probiotyków z prebiotykami zdecydowanie poprawia strukturę mikrobioty wspomagając rozwój dziecka i zwiększając ilość dobrych bakterii. Tutaj otrzymaliśmy np. redukcję ilości enterobakterii. Taki stan zdecydowanie wspomaga rozwój i funkcjonowanie dziecka.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28435139/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28418713/

Referencyjnym produktem jest probiotyk dopuszczony w USA dla dzieci poniżej 2 lat o nazwie Baby Biotic.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...