Zaparcia i stolec.

maj 18, 2018 by
Kategoria: Układ trawienny

Zacznę od historyjki. W poniedziałek zadzwoniła do mnie Aneta opowiadając historię jej dziecka z ZD i zaparć. Popełniłem błąd i źle zapisałem jej telefon…ale wtedy o tym nie wiedziałem. Zadzwoniłem na drugi dzień na zapisany mylnie telefon i zasugerowałem, że potrzebuję kolejnego dnia, bo nie ma zbyt wielu danych na ten temat. Po drugiej z dużą radością, że w ogóle się tematem zajmuję, zaakceptowano moje sugestie. Zadzwoniłem kolejnego dnia i słyszę jak ludzie się cieszą z tego kontaktu i tych informacji jakie przekazuję….jednak jak się okazało, nie była to Aneta. Była to zupełnie inna osoba, która jak się okazało ma te same problemy…ale nie z tym do mnie dzwoniła wcześniej.

Zrobiło to na mnie wrażenie i szybka kontrola tematu. “Gówniany” temat dotyka wszystkich, których o to spytałem w ciągu 2 dni. Okazuje się, że to jest temat kluczowy, najtrudniejszy i szokujący, bo nikt tym się nie zajmuje i nie zajmował!!!! Podsumowałem w skrócie “zbyt gówniany” by zrobić doktorat, wystarczająco skomplikowany by nie napisać artykułu.

Postanowiłem zatem zając się tym i napisać wszystko, co jest dzisiaj wiadomo na ten temat.

PODSTAWA:

1.ANATOMIA JELIT

Tak jak każdy organ w naszym ciele, ten też ulega anatomicznym błędom w ZD. W poniższym raporcie wskazuje się, że 6,7% dzieci z ZD jednoznacznie prezentowały wrodzone problemy gastryczne typu zrośnięcia różnych części układu trawiennego, chorobę Hirschsprunga. Jelita często są pod względem długości inne od tego co prezentują rówieśnicy, mają też bardziej niestabilną budowę (leaky gut) i inną rotację. Biorąc pod uwagę niskie napięcie, jelita także gorzej funkcjonują w tym kontekście.

https://dev.genetics.emory.edu/DSC/pubs/Freeman%202009.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017552/

http://www.scientificanimations.com/organs-affected-down-syndrome/

http://www.ghrnet.org/index.php/joghr/article/view/93/435

2.GENY, STAN ZAPALNY

Biorąc pod uwagę stan zapalny jelit warunkowany często w układzie dziedzicznym, jak i typologii ZD, jelita źle funkcjonują, ich środowisko prezentuje przerosty mikroflory jelitowej wynikające z obecności polimorfizmów HLA-DQA2, HLA-DQA8, czy FUT2 preferujące zmniejszenie ilości Bifidobakteri i Lactobacillusów, a zwiększenie E.coli i Enterobakterii.

http://www.zespoldowna.info/mamy-gen-psmg1-i-mamy-silna-koincydencje-chorob-zwiazanych-ze-zlym-funkcjonowaniem-jelit-u-rodzicow-dzieci-z-zespolem-downa-czy-to-cos-oznacza-czy-jest-jakis-z-tym-zwiazek.html

https://pdfs.semanticscholar.org/c281/560e253f43052d146f99ab76103cc205e8b5.pdf

http://www.zespoldowna.info/czy-mamy-jeden-rodzaj-celiakii.html

http://www.zespoldowna.info/w-zespole-downa-laktoza-powinna-byc-wyeliminowana-z-diety.html

http://www.zespoldowna.info/w-zespole-downa-gluten-powinien-byc-wyeliminowany-z-diety.html

http://www.zespoldowna.info/dieta-pomaga-wszystkim-osobom-ktore-maja-predyspozycje-rodzinne-do-problemow-jelitowych.html

Stany zapalne prowadzą do idiopatycznych nadwrażliwości, czy też idiopatycznych stanów zapalnych jelit, co potwierdzane jest Waszymi obserwacjami.

3.NEUROPRZEKAŹNIKI

Dobra praca jelit to odpowiedni poziom serotoniny i histaminy. W ZD polimorfizmy ograniczające produkcję serotoniny są powszechne, tak samo jak zwiększające obecność histaminy. W efekcie mamy za mało serotoniny, tak istotnej dla pracy jelit, bo mamy za dużo histaminy i leptyny

http://www.zespoldowna.info/dieta-spersonalizowanaczyli-czytamy-geny-i-dostosowujemy-diete-histamina-i-enzym-dao.html

http://www.zespoldowna.info/leptyna-i-neuroprzekazniki.html

4.TARCZYCA

Wyregulowana i dobrze funkcjonująca tarczyca, to dobrze funkcjonujące jelita…tak bym to podsumował. Dzieci z niedoczynnością tarczycy, to te które mają problem z zaparciami !

http://www.zespoldowna.info/to-mam-podawac-tylko-letrox-czy-tez-jeszcze-cos.html

5.DIETA

Dzieci mające z zaparciami to te które nie jedzą warzyw i owoców. Brak błonnika wpływa zdecydowanie na formowanie się stolca i jego wydalanie. Tego czynnika nie możemy pominąć.

WNIOSKI:

PODSTAWY:

1.TARCZYCA MUSI BYĆ ODPOWIEDNIO WYREGULOWANA, BY PORADZIĆ SOBIE Z JELITAMI I ZAPARCIAMI. SŁABA TARCZYCA, TO SŁABE JELITA. Suplementacja tarczycy jest wielopoziomowa o czym pisałem wielokrotnie.

http://www.zespoldowna.info/to-mam-podawac-tylko-letrox-czy-tez-jeszcze-cos.html

2.W diecie należy wyłączyć gluten, laktozę, a wprowadzić warzywa i owoce (BŁONNIKA). Zwiększyć ilość wypijanych płynów, gdyż niskie napięcie i zmniejszona motoryka prowadzi do utraty wilgoci przez stolec, przy wydłużonym czasie formowania się w jelitach. Powoduje to zaparcie. Zwiększenie błonnika w diecie utrzyma wilgoć stolca i łatwiejsze jego wydalanie.

3.Ruch, należy zwiększyć liczbę ćwiczeń i czas ruchu, bez tego wiele się nie zdarzy. W szczególności tego który imituje jeżdżenie na rowerze, przyciskając delikatnie brzuch dziecka, gdy już te zapacia występują.

4.Po zbadaniu mikroflory jelitowej należy podać probiotyki, które zbilansują ją.

 

Jeżeli to mamy za sobą to przystępujemy do interwencji, jeżeli nic się do tej pory nie zmieniło:

1.Wprowadzamy witaminę C i cytrynian magnezu po to by poprawić funkcjonowanie jelit.

2.Wprowadzamy w oparciu o panel genetyczny, prekursor serotoniny 5-HTP najlepiej w formie time release. Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe. Z tej perspektywy patrząc lepiej podać tryptofan z witaminą B6 w postaci P-5-P, ale to u dużej grupy dzieci też nie jest dobre i skuteczne rozwiązanie.

3.Regulujemy metylację poprzez odpowiednie dawki witamin z grupy B,choliny, witaminy D3.

4.Wprowadzamy enzymy: interwencyjne TRIENZA, łagodne Nutrivene D daily enzyme.

5.W diecie wprowadzamy śliwki, gruszki i jabłka, gdyż są bogate w sorbitol, naturalny środek przeczyszczający. Sorbitol działa poprzez wciąganie wody do jelita grubego, dzięki czemu stolce stają się miększe i łatwiejsze do przejścia. Dodajemy do diety siemię lniane, olej kokosowy i oliwę z oliwek. Na noc podajemy herbatę z rumianku i kopru włoskiego.

Nadmiar mięsa w diecie, soli może być tutaj negatywnym czynnikiem, należy zatem ilość tych produktów regulować.

6.Wprowadzamy oleje/suplementy wspierające jak:

- środki tworzące stolec

-czynniki osmotyczne pozwalające na utrzymanie wilgoci w tworzącym się stolcu

-zmiękczacze stolca pozwalające na wprowadzenie wilgoci do tworzonego stolca

-środki wzmacniające i pobudzające skurcze jelit

Po polsku opis tego podejścia znajdziecie tutaj:

https://mamaginekolog.pl/zaparcia-u-dzieci/

 

Moja uwaga:

Praca jelit to jest skomplikowany temat. Według mnie nie rozwiąże się tematu jednym narzędziem/rozwiązaniem. Należy uwzględnić wszystkie powyższe elementy, bo zawsze czegoś może brakować. Polecam podejście długoterminowe zatem, a nie tylko interwencję.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...