Czy w dniu pobierania krwi na badanie hormonów tarczycy powinno się odstawić letroks(t4) i thybon (t3)?

październik 24, 2016 by
Kategoria: Tarczyca

W przypadku zespołu Downa, niemalże wszystkie osoby powinny mieć podawane hormony tarczycy i to prawie stale. Zatem samo badanie może mieć inny charakter, niż to co ma miejsce w pozostałych przypadkach.

Ten artykuł w sumie powinienem zacząć od zasugerowania by wrócić do tego tematu: http://www.zespoldowna.info/dobrze-funkcjonujaca-tarczyca-zalezy-od-czyli-wszystkie-reguly-dotyczace-funkcjonowania-tarczycy-w-zespole-downa.html

1.Wiedza jaką należy mieć na temat funkcjonowania hormonów nie jest zbyt obszerna. Należy wiedzieć, że połowiczny czas życia hormonu T 3 to 2,5 dnia a T4 to 6,5 dnia.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Triiodothyronine

Biologiczny, połowiczny czas życia jest to okres, gdy dana substancja traci połowę swojego aktywnego, farmakologicznego  życia. Z perspektywy medycyny jest to równoznaczne także z czasem, jaki jest potrzebny by uzyskać jakąś stałą koncentrację danej substancji w plazmie krwi.

2.Jeżeli zatem mamy we wskazaniach dotyczących badania hormonów tarczycy zapis mówiący o robieniu badania na czczo bez podania hormonu, to wydaje się być to nielogiczne. Odstawienie hormonu tuż przed badaniem nie zmieni niczego z perspektywy połowicznego okresu życia hormonów i jak już, to powinno być ono zestawione z 2-4 dniowym okresem odstawienia wszystkich leków….co z kolei w odniesieniu do osób stale wspierających się lekami jest błędne, gdyż musimy utrzymywać stałą podwyższoną objętość leku we krwi, aby dobrze funkcjonować.

3.Zatem z mojej perspektywy powinniśmy zawsze badać się bez odstawiania hormonów, a same badanie powinno odpowiadać nam także na pytanie: czy objętość leku jest odpowiednia, czy też nie….

4.Jakiej odpowiedzi powinniśmy zatem szukać w wynikach tarczycy obok należytej objętości leków?

-po pierwsze czy T 3 znajduje się w górnej części normy tzw. ostatniej “ćwiartki” czyli w części stanowiącej więcej niż 75% wartości normy

-po drugie czy T 4 jest na poziomie powyżej 1,1 (w górnej połówce normy)  gdyż też ma istotny wpływ na T 3 i na funkcjonowanie niektórych metabolizmów

-czy TSH jest w dolnej części normy

Mam nadzieję, że to jest czytelne, ale zrobię ankietę sprawdzającą u lekarzy i zobaczymy jakie jest ich zdanie w tym temacie.

Jakie są normy i jak czytać je możecie zobaczyć tutaj: http://www.zespoldowna.info/jak-czytac-wyniki-hormonow-tarczycy-w-zespole-downa.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...