“Dlaczego tarczycę leczy się za pomocą T 4?”

styczeń 15, 2016 by
Kategoria: Tarczyca

Podstawą takiego podejścia jest proste przesłanie: T4 w organizmie jest “wszędzie“ i stanowi 80% hormonów tarczycy i dzięki temu łatwo i tanio ją uzupełnić. T 3 stanowi niecałe 20%. Jednakże plazma T 3 stanowi zaledwie 2,5% wszystkich aktywnych hormonów tarczycy i przez to bardzo trudno i jest to drogie ją zwiększać.

Powodem tego jest chociażby czas trwania hormonu, czyli ile czasu jest on aktywny w organizmie. Aktywność hormonu T 3 spada o 50% już w ciągu 2 i pół dnia, gdy T 4 w ciągu 6 i pół dnia. Większość T 3 jest produkowana z T 4 poprzez odebranie jednej cząsteczki jodu z T 4 w różnych częściach ciała: tarczycy, nerkach, wątrobie, łożysku, sercu, ośrodkowym układzie nerwowym, przysadce mózgowej i tkance tłuszczowej. Organizm może samodzielnie produkować T 3 jedynie w płatach tarczycy.

T 3 zwiększa poziom metabolizmu np.: zwiększa produkcję energii poprzez sterowanie zużyciem poszczególnych składników odżywczych stąd jest kluczowy i musi być dostępny niemalże wszędzie. Dla nas T 3 jest tym bardziej ważny, bo determinuje aktywność genu APP w komórkach, utrzymuje właściwy poziom serotoniny neuroprzekaźnika. Bez T 3 nasze dzieci tracą zdolności poznawcze, mają słabszą pamięć.

Zatem aby utrzymać właściwy poziom T 3 najłatwiej i najtaniej jest zwiększać ilość T 4, gdyż będzie on dostępny w organach tam, gdzie ma być przetworzony do T 3 i jest to skuteczne i jeszcze raz powtarzam tanie..chyba że w organizmie rozwija się patologia choroby Alzheimera typowa w ZD.

WNIOSKI:

1.U dzieci z ZD, rodziców” młodych”, gdzie głównym problemem są polimorfizmy ograniczające działanie tyrozyny T 4 w poszczególnych organach, należy suplementować dzieci po prostu tyrozyną T4 w postaci letroxu, bo tego hormonu brakuje w tych organach, gdzie T 4 powinno występować.

2.W przypadku dzieci z ZD, rodziców “starych”, tych powyżej 36 roku życia, problemem jest to że T 4 jest za mało tak jak w przypadku powyżej, ale i sama tarczyca nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości T 3. Jest ona mniejsza, mniej wydajna. Z tej perspektywy, w tym przypadku suplementacja musi być złożona w postaci letroxu, czyli T 4 i preparatu T 3.

Artykuły które uzupełnią tą wiedzę to:

http://www.zespoldowna.info/jaki-preparat-t-3-jest-dostepny.html

http://www.zespoldowna.info/czy-hormon-tarczycy-t-3-jest-najlepszym-lekiem-hamujacym-nadekspresje-genu-app.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-nie-badamy-ft-4-i-ft-3-a-moze-jednak-ft3-i-rt3.html

http://www.zespoldowna.info/w-zespole-downa-badanie-tarczycy-polega-na-sprawdzeniu-poziomu-ft-3-i-ft-4.html

http://www.progressivehealth.com/using-t3-triiodothyronine-to-help-weight-loss.htm

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...