Dobry sen podstawą dobrych wyników dzieci z ZD

czerwiec 29, 2011 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Niedawno pisałem o wpływie REM na możliwości edukacyjne i nie tylko dzieci z ZD. W wyniku serii badań przeprowadzonych na Stanowym Uniwersytecie w Arizonie potwierdzono tezę, iż niemalże każde dziecko z ZD ma zaburzenia snu, które uniemożliwiają mu EFEKTYWNY WYPOCZYNEK.

Piszę o tym, gdyż chyba jest to najmniej zrozumiały problem dla rodziców. Patrzą na swoje dzieci i wydaje im się, że śpią i to dobrze. W Badaniach uniwersyteckich skupiono się na dwóch szczegółowych problemach:

-APNEI

-braku fazy REM

image

APNEA są to zaburzenia snu wynikające ze słabego napięcia mięśniowego. Poznać jej występowanie można, gdy u dziecka występuje tzw. bezdech senny kilkusekundowy, często połączony z tzw.”zapadnięciem się” krtani. Dziecko śpi niespokojnie z wieloma przebodzeniami.

Brak fazy REM  , jak to doskonale nakreśliła Teresa, związany jest z nadmiarem GABA. Wydaje nam się, że dziecko efektywnie śpi, ale brak fazy REM powoduje, że ono “przeszło” przez sen nie odpoczywając. Amerykanie podkreślają, że ustabilizowanie tego snu może dać w sposób wymierny zwiększenie potencjałów intelektualnych w ZD.

Przypomnę, że jednym z suplementów wspomagającym regulację nadmiaru GABA jest ginkgo, o którym Teresa napisała także jako o: “wywoływaczu snu REM”.

Komentarze

Liczba komentarzy: 7 do “Dobry sen podstawą dobrych wyników dzieci z ZD”
 1. Ela pisze:

  Zgadzam się, od kiedy Łukasz dostaje Ginkgo biloba przed snem lepiej śpi.

 2. Gosoa pisze:

  Witam moja córka ma 2 latka i strasznie śpi. Bardzo często się przebudza, rzuca po całym łóżku i bije się po brzuchu. Do jakiego specjalisty musiałabym się udać aby pomogli w spaniu

 3. Can pisze:

  Nie ma takiego. Czy robiłaś poziom witaminy kwasu foliowego i homocysteiny?

 4. Emilia pisze:

  Moja prawie 2-latka ma ten sam problem. Homocysteina w normie, a kwas foliowy i B12 powyżej normy. Jak można jej pomóc? Kiepsko śpi w dzień, ciężko zasypia na noc. Czeka nas kolejne eeg we śnie i czarno to widzę, ostatnie się nie udało. Na 5 prób ABR wyszły 2.

 5. Mama Hani pisze:

  Witam, Hania ma 15 miesiecy i spi jak przyslowiowy zajac pod miedza. Zdarzaja sie przespane noce, ale bardzo sporadycznie. Woze w wozku, zeby pospala, ale na nic to sie zdaje, bo po godzinie znowu sie wybudza.
  Do tego w nosie ciagle jej furczy.. gdzie/ do kogo udac sie po pomoc?

 6. Mama Haneczki pisze:

  Witam, Hania ma 15 miesiecy i spi jak przyslowiowy zajac pod miedza. Zdarzaja sie przespane noce, ale bardzo sporadycznie. Woze w wozku, zeby pospala, ale na nic to sie zdaje, bo po godzinie znowu sie wybudza.
  Do tego w nosie ciagle jej furczy. Pomozcie proszs

 7. Can pisze:

  Mamo Haneczki, jeżeli podejrzewasz problemy wewnętrze polecam lekarzy i dobrą diagnostykę w tym badanie mikrobioty. Ja czytając Twój komentarz mogę tylko tyle zasugerować.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...