Sen w zespole Downa

Listopad 7, 2013 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

JEŻELI 1/3 ŻYCIA, CZŁOWIEK SPĘDZA ŚPIĄC TO JEST TO KLUCZOWY PROCES DLA NIEGO, ZAPEWNIAJĄCY ODPOCZYNEK I ZDROWIE. JEŻELI W ISTOCIE NIE MA SNU, GDYŻ KLUCZOWE CZĘŚCI MÓZGU “PRACUJĄ” MA TO Z PEWNOŚCIĄ WPŁYW NA ZDROWIE, NA PROCES UCZENIA SIĘ I PAMIĘTANIA. CZŁOWIEK BEZ SNU JEST ZMĘCZONY, CHORY.

Jest to wypowiedź jednego z lekarzy zajmującego się chorobą Alzheimera. Wskazuje on, na fakt iż osoby z tą choroba w trakcie snu nie odpoczywają, a funkcjonowanie mózgu w trakcie snu przypomina “aktywną sprzeczkę” między półkulami a nie stan spoczynku.

W ZD w dużej mierze jest tak samo, być może także w związku z rozwojem choroby Alzheimera. Jak czytałem blog Teresy dawno temu, to  u niej przeczytałem chyba po raz pierwszy, że dzieci z ZD nie mają fazy snu nazywanej RAM, która determinuje w sposób istotny wypoczynek w trakcie snu.

Z drugiej strony niskie napięcie mięśni, przerosty migdałów, duży język powodują stan tzw. apnei. Jest to stan bezdechu (zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe (wentylacja płuc). Podczas bezdechu ustaje czynność mięśni oddechowych, a objętość płuc pozostaje niezmienna. Jednak wymiana gazowa ani oddychanie na poziomie tkankowym nie są zaburzone wikipedia.org)

Amerykańscy lekarze uważają, że 50% dzieci i aż 80% dorosłych z ZD ma apneę!

Słaby sen w połączeniu z apneą prowadzą zatem do stanu wyczerpania (organizm nie odpoczywa), uszkodzenia funkcji poznawczych, gdyż apnea to także proces fizycznego uszkadzania mózgu w wyniku niedotlenienia oraz istotnego obniżenia koncentracji. W efekcie pogarsza się sprawność całego organizmu.

Z tej perspektywy podawanie melatoniny w dłuższym horyzoncie czasowym przemawia do mnie, jako możliwy skuteczny środek na odzyskanie po prostu sił i witalności, a co za tym idzie sprawności intelektualnej i fizycznej.

podobnie pozytywnie wpływa na mózg stymulacja ginkgo biloba o czym pisała na swoim blogu Teresa i to wielokrotnie. Zachęcam zatem do przeczytania tych wpisów:

http://www.zespoldowna.info/spanie-a-receptory-gaba.html

http://www.zespoldowna.info/czy-recepta-na-dobry-sen-moze-byc-tak-prosta-kwestia-jak-ginkgo-biloba.html

http://www.zespoldowna.info/sen.html

http://www.zespoldowna.info/dobry-sen-podstawa-dobrych-wynikow-dzieci-z-zd.html

Komentarze

1 Komentarz do “Sen w zespole Downa”
  1. Nata pisze:

    Mój syn z ZD ma 26 lat i spa może 3-4 godziny w nosy..serce mi pęka bo widzę jego zmęczenie.
    Bardzo się cieszę,że przeczytałam o melatoninie,kepi i będę mu podawała co wieczór.
    Pozdrawiam

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...