Suple na sen…suplementy najprościej jak można.

luty 11, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Suplementy o jakich pisałem w ubiegłym tygodniu były z grupy, jak ja to nazywam, obowiązkowych dla wszystkich. W tym tygodniu napiszę o tych, które są konieczne, ale nie muszą być w priorytecie chociażby z powodów finansowych, lub odnoszą się do bardzo specjalnych przypadków. Zaczynamy od snu.

Bardzo duża grupa osób z ZD ma problemy ze snem. Nie zawsze jest to apnea, Często jest to nałożenie się problemów z polimorfizmami dziedziczonymi od rodziców, pogłębionych, zintensyfikowanych przez ZD.

http://www.zespoldowna.info/5-htp-w-leczeniu-poziomu-serotoniny-w-mozgu-na-poziomie-genu-tph2.html

Ja zawsze w leczeniu snu zacząłbym od pierwszego pytania: jak działa metylacja? Jeżeli homocysteina jest powyżej 6 µmol/l to z pewnością jest coś nie tak z podstawowymi witaminami z grupy B i próbowałbym to w pierwszej kolejności wyregulować.

http://www.zespoldowna.info/co-jest-odpowiedzialne-za-to-ze-homocysteina-u-dziecka-z-zd-jest-zawsze-nizsza-od-45-moll.html

W drugiej kolejności sprawdziłbym jaki poziom mamy witaminy D3, skoro jest kluczowa dla regulacji genu CBS i przez to wpływa na poziom serotoniny i dopaminy. Jeżeli jest jej mniej niż 50 ng/dl to w pierwszej kolejności “podciągnąłbym” wynik dziecka do tego poziomu.

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-3-reguluje-ekspresje-genu-cbs-i-duzej-grupy-genow-odpowiedzialnych-za-choroby-neurodegeneratywne.html

Jeżeli te proste mechanizmy nie działają, a nie mamy zrobionego panelu metylacyjnego to zacząłbym od:

-suplementacji magnezem

-suplementacji enzymem na noc

Zakładam, że dziecko dostaje herbatę zieloną jako suplement.

http://www.zespoldowna.info/egcg-acetylocholina-i-sen.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamina-b12-jest-polecana-na-sen.html

http://www.zespoldowna.info/jak-wspomoc-sen-rem-u-dziecka-z-zespolem-downajak-podawac-5-htp-jak-melatonine.html

Jeżeli to nie pomaga to warto zrobić panel metylacyjny, by uzyskać informację co jest przyczyną dysfunkcji snu.

Zazwyczaj ustala się taki protokół po analizie polimorfizmów z paneli, gdy one występują, gdzie znów zakładam że dziecko dostaje “herbatę zieloną”, Nutrivene D, TMG, witaminę D3.

1.Podajemy do godziny 16.00 acetylocholinę.

2.Podajemy do godziny, dwóch przed snem 5-HTP.

3.Przed snem podajemy magnez rozpuszczony w wodzie, czym popijamy melatoninę.

Stosujemy takie podejście przez spersonalizowany czas by uzyskać odpoczynek organizmu i “nauczyć” go spania. Potem powoli albo redukujemy dawki, albo odstawiamy suple i to też w mocno spersonalizowany sposób.

Często problem snu leży w depresji, dysbiozie. W takich przypadkach inaczej podchodzimy do protokołu na sen uwzględniając leczenie probiotykami lub środkami wspomagającymi “uspokojenie” jak chociażby teanina.

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-4-czyli-jak-leczyc-depresje-i-niepokoj.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...