Jak wspomóc sen, REM u dziecka z zespołem Downa…jak podawać 5-HTP, jak melatoninę.

listopad 20, 2018 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

O tym wszystkim pisałem już wielokrotnie i rozumiem, że nie każdemu udało się znaleźć artykuły na ten temat. Zatem dziś po raz kolejny podsumujemy pewne fakty związane ze snem i REM.

1.WSZYSTKO o 5 HTP i moim stosunku do tego suplementu znajdziecie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/5-htp-w-leczeniu-poziomu-serotoniny-w-mozgu-na-poziomie-genu-tph2.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamine-d-3-powinnismy-miec-na-poziomach-wyzszych-niz-50-ngml-czyli-o-dopaminie-serotoninie-i-innych-istotnych-funkcjach-regulacyjnych-witaminy-d-3.html

http://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-5-czyli-witamina-b-6-b-9-magnez-cynk.html

Z perspektywy tych wpisów by uzyskać odpowiedni poziom snu musimy najpierw spełnić następujące warunki:

-muszą być zdrowe jelita bez stanów zapalnych, bez dysbiozy, gdzie 94% serotoniny jest wytwarzana … u naszych dzieci nie zawsze jest to oczywiste, tytułem chociażby genu PSMG1, HLA-DQA2, CTLA4, MCM6 i ich populacyjnego występowania w postaci polimorfizmów w ZD

-musi być odpowiednia ilość cynku, witaminy B6, witaminy B1…a tutaj w ZD mamy problem z funkcjonowaniem witaminy B6 tytułem potrojenia genu PDXK, co powoduje wyhamowanie jego aktywności. Cynk jest stale “używany” w ramach funkcjonującej bariery immunologicznej zdecydowanie osłabionej, stąd odnotowywany jest stały niski poziom cynku w ZD,

http://www.zespoldowna.info/witamina-b6-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/ddc-i-jego-polimorfizmy.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-b6-i-tarczyca-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/zmiany-profili-metabolicznych-selenu-cynkuwapnia-miedzi-sodu-w-zespole-downa-ma-to-wplyw-na-problemy-miedzy-innymi-z-tarczyca-czy-tez-nie.html

-musimy mieć odpowiedni poziom magnezu, żelaza, kwasu foliowego…a tutaj w szczególności tego ostatniego często mamy jak na lekarstwo, bo ważny jest on w regulowaniu stresu oksydacyjnego jaki mamy w ZD

http://www.zespoldowna.info/histydyna.html

http://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html

-musimy mieć odpowiednią dawkę witaminy C i witaminy B5

-metylacja musi działać odpowiednio ze szczególnym uwzględnieniem efektywnego działania BH4 i genu CGH1

http://www.zespoldowna.info/bh4-polimorfizm-cgh1.html

-metylacja to też efektywne działanie witaminy D3 jako regulatora funkcjonowania genu TPH2 oraz stymulującej równowagę między serotoniną i dopaminą na poziomie genu DDC

-na koniec potrojony CBS w ZD reguluje też ilość serotoniny i dopaminy w zależności od płci i wieku, jego też musimy “zaopiekować”

 

2…ale jak to jest za trudne i nie dajemy sobie rady, musimy wrócić do wpisów o MELATONINIE, czyli o tym hormonie, który powoduje zasypianie…ale nie trwanie snu. No właśnie sen fizjologicznie składa się z zasypiania i snu. To są dwie różne kwestie i trzeba o tym pamiętać, gdyż:

-jeżeli mamy problem z genem AANAT w panelu, to mówimy głównie o zasypianiu i “płytkim” basenie melatoniny, co może powodować, że mogę zasnąć raz, ale jak się przebudzę to już nie musi to być to takie oczywiste, mówi to także że mogę w ogóle nie zasnąć…

-receptory melatoniny znajdują się w jelitach, zatem znów zdrowe jelita to dobre zasypianie

-melatonina jest świetnym antyutleniaczem, “regeneratorem”, mechanizmem usuwania amyloidów beta, wsparciem dla pamięci…ale przy dysfunkcji tarczycy zawsze należy podawać cynk

http://www.zespoldowna.info/melatonina-w-zespole-downa-nowe-doniesienia.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-kolejny-etap-badan-na-jej-uzyciem-w-trisomii-21-chromosomu.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-jest-srodkiem-lagodzacym-mozliwa-toksycznosc-egcg.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-oslabia-uszkodzenia-mozguakumulacje-amyloidow-beta-i-neurodegeneracje.html

 

Gdy już się nauczymy tego wszystkiego możemy podejść do tematu: jaki sen, czy już mamy REM, co dobierać…u naszych dzieci. Sen z REM to działanie “anty-Alzheimerowe”, antydepresyjne, wspierające rozwój, pamięć.

Czym jest REM?

REM lub sen paradoksalny – faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych (ang. Rapid Eye Movement). Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne.

Faza REM występuje okresowo, zajmując około 25% czasu snu u młodych osób. Po tej fazie pojawia się faza NREM. Epizody snu REM normalnie powtarzają się co 90 minut i trwają od 5 do 30 minut.

Sen REM daje mniej wypoczynku niż sen wolnofalowy i jest zwykle związany z pojawieniem się marzeń sennych. Chociaż jego funkcja nie jest znana, wydaje się, że jest ważny dla zdrowia. Deprywacja snu REM u szczurów może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_REM

1.Podawanie melatoniny oczywiście poprawia sen i wpływa na REM, gdy dawka jest dobrana odpowiednio, zastosowana… gdy na pewno jej nie ma, lub mamy polimorfizmy genu AANAT. Działa zdecydowanie gorzej, gdy po prostu jej zasoby są. Zatem wskazaniem jednoznacznym jest bezsenność, problemy z zaśnięciem. Co do skuteczności melatoniny w budowaniu fazy REM trwa dyskusja i pojawia się wiele wskazań, że nie zawsze melatonina buduje REM, a może ją supresować nawet!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14715839/

https://www.omicsonline.org/open-access/melatonin-and-rem-behavior-disorder-2167-0277.1000118.php?aid=14591

https://www.uptodate.com/contents/rapid-eye-movement-sleep-behavior-disorder

2.5-HTP jest bezpośrednim prekursorem serotoniny świetnie przechodzącym przez barierę krew-mózg. Zwiększa w mózgu zatem poziom serotoniny (gdy np. mamy problemy z TPH2). Wtedy ma wpływ na nastrój, działa antydepresyjnie i buduje sen, jego głębokość czyli zwiększa REM.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4531419/

3.Powyższy mechanizm jednak wskazuje też na jeszcze jedną istotną zależność: stres, depresję a głębokość snu. REM uzyskujemy dzięki “spokojowi”, gdy tego nie ma to musimy w pierwszej kolejności dążyć do “spokoju” czyli wykorzystać sun-l-theaninę lub antydepresanty typu fluoksetyna.

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-4-czyli-jak-leczyc-depresje-i-niepokoj.html

4.Na REM nie wpływa jedynie serotonina, ale tez dopamina. Zatem znów metylacja, wysoki poziom witaminy D3, czynnika BH4, tyrozyny staje się kluczowe dla dobrego snu.

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-46437-4_1

5.Jest też jeszcze element ważny w dyskusji nad snem i REM: acetylocholina.W chorobie Alzheimera acetylocholina jest na niskim poziomie, a osoby z tą chorobą mają problem ze snem i fazą REM. Jak widać na poniższym diagramie zapotrzebowanie na acetylocholinę jest istotne by wzmocnić REM, by miał on miejsce.

http://www.pnas.org/content/101/7/1795

image

Czytając najnowsze prace na ten temat dowiadujemy się, że poziom REM zależy od acetylocholiny i jej receptorów regulowanych przez geny CHRM1 i CHRM3.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211124718312002

https://www.scientificamerican.com/article/scientists-identify-genes-linked-to-rem-sleep/

https://www.wikigenes.org/e/gene/e/1128.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/gene/1131

W zespole Downa układ cholinergiczny jest istotnie negatywnie zmodyfikowany, stąd acetylocholina nie jest na wystarczającym poziomie w mózgu osób z ZD i jest to związane z nadekspresją genu APP. Dodatkowo skrót metylacyjny jest mechanizmem kompensującym słabą metylację. Cholina w postaci TMG jest głównym mechanizmem dostarczania grup metylowych o czym informowała profesor Rima Obeida w tym procesie. Nie działa bez odpowiedniego poziomu i udziału cynku…znów CYNKU. Stąd deficyty są oczywiste.

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/brak-acetylocholiny-i-noradrenaliny-w-hipokampie-jest-nowym-kierunkiem-w-leczeniu-zd.html

http://www.zespoldowna.info/iq-a-sen-dzieci-z-zespolem-downa.html

WNIOSKI:

Artykuł przerósł mnie trochę. Wiedza czasami powala na kolana i ciągle się zastanawiam jak coś uprościć i jak podać łatwiej…nie da się. Jak zatem leczyć ZD i brak REM. Teraz odseparuję się troszeczkę od 5-HTP, melatoniny gdyż to są instrumenty korygujące mechanizmy i objawy, ale nie “początki” problemów. Jeżeli na nie byśmy popatrzyli to po pierwsze:

BEZ PRAWIDŁOWEJ METYLACJI NIE MA REM I SNU.

BEZ ODPOWIEDNIEJ KOMPENSACJI CYKLU KWASU FOLIOWEGO I KOBALAMINY NIE MA SNU.

BEZ ODPOWIEDNIEGO WSPARCIA TMG I ACETYLOCHOLINY NIE BĘDZIE REM.

BEZ ANTYUTLENIACZY, W SZCZEGÓLNOŚCI WITAMINY E NIE BĘDZIE REM.

BEZ KURKUMY, SPRAWNEJ TARCZYCY NIE WYHAMUJEMY NEGATYWNEJ EKSPRESJI GENU APP

BEZ EGCG NIE WYREGULUJEMY WPŁYWU DYRK1A NA EKSPRESJĘ GENU APP POWODUJĄCEGO SPADEK FUNKCJONOWANIA ACETYLOCHOLINY W ZD.

https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(06)00414-4

http://www.zespoldowna.info/witamina-e-spowalnia-degeneracje-ukladu-cholinergicznego-i-utrate-pamieci.html

… i to jest największe uproszczenie które kreśli reakcję na podstawowe problemy metaboliczne w ZD w połączeniu z objawami…wiem trudne…wiem bardzo trudne.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Jak wspomóc sen, REM u dziecka z zespołem Downa…jak podawać 5-HTP, jak melatoninę.”
 1. Aga pisze:

  Witam.mam roczną Julcie,od urodzenia nie przespała ani pełnej jednej nocy.dodam że mój 10-letni syn ma padaczkę i autyzm.czy rocznemu dziecku można podać melatonine lub l-theanine,albo cokolwiek żeby wspomóc sen?Pozdrawiam Jarku

 2. Can pisze:

  Skontaktuj się ze mną jarek@zespoldowna.info

 3. cedric pisze:

  Serotonina nie przekracza bariery krew -mózg.
  Tryptofan musi być w OUN hydroksylowany przy udziale BH4 ( w stresie oksydacyjnym niska). Dla dobrego snu nalezy podnieść status antyoksydacyjny.
  Stres oksydacyjny nitrozuje tryptofan.
  https://www.alablaboratoria.pl/998-diagnostyka-autyzmu
  Należy dopilnować żarówek (niebieskie światło do południa, żarowe po południu).
  Żywność organiczna bez glifosatu, ruch w ciągu dnia.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...