Dysbioza daje obraz zachowań typowych dla autyzmu.

czerwiec 6, 2019 by
Kategoria: Układ trawienny

To nie pierwszy raz, ale kolejny mamy potwierdzenie, że dysbioza może modyfikować zachowania naszych dzieci, dając ich obraz typowy dla autyzmu.

W tym tygodniu pojawił się artykuł, który precyzyjnie to przedstawił na podstawie badań nad modelami zwierzęcymi.

https://medicalxpress.com/news/2019-05-gut-bacteria-autism-like-behaviors-mice.html

Kluczowe jest to zdanie raportu: “Nasze badanie pokazuje, że mikroflora jelit jest wystarczająca do promowania zachowań autystycznych u myszy. Jednak wyniki te nie wskazują, że bakterie jelitowe powodują autyzm”. Jak to zrozumieć?

1.Bakterie mają wpływ na nasze zachowanie.

2.Naukowcy pobrali próbkę mikrobioty osób z autyzmem i zaszczepili ją mszom ze sterylnym układem jelitowym.

3.W efekcie myszy zaprezentowały typologię zachowań autystycznych…co nie jest równorzędne z tym, że miały autyzm.

4.Co więcej mikrobiota przeszczepiona wpłynęła na ekspresję genów u myszy. Autorzy opisują to tak:

“Oprócz różnic behawioralnych, myszy skolonizowane ludzką mikrobiotą ASD wykazały również zmienioną ekspresję genów w ich mózgach i różnice w typach obecnych metabolitów (metabolity to cząsteczki wytwarzane jako produkty uboczne trawienia i metabolizm mikrobiologiczny). W szczególności u tych myszy stwierdzono dwa metabolity w mniejszych ilościach: kwas 5-aminowalerianowy (5AV) i taurynę. ASD charakteryzuje się czasem brakiem równowagi w stosunku pobudzenia i zahamowania w mózgu, więc naukowcy byli zaintrygowani niższymi ilościami 5AV i tauryny, ponieważ oba wpływają na pewne hamujące receptory nerwowe zwane receptorami GABA.”

“Zespół zwrócił się następnie do myszy, które oferują inny model autyzmu. Ten szczep myszy, zwany myszami BTBR, naturalnie wykazuje zachowania podobne do autyzmu. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy leczenie tych myszy za pomocą 5AV lub tauryną zmniejszyłoby te objawy behawioralne. Warto zauważyć, że leczone myszy rzeczywiście wykazywały spadek zachowań podobnych do autyzmu. Ponadto badania mózgu wykazały, że 5AV w szczególności, zmniejszało pobudliwość nerwową.”

WNIOSKI:

zaczynamy w autyzmie od jelit i dysbiozy. Proste.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...