Epigenetyczny czynnik występowania problemów z idiopatycznym zapaleniem jelit.

październik 23, 2016 by
Kategoria: Układ trawienny

Gdy napisałem artykuł o genie MTHFR i jego sprzężeniu z genem MTRR, FUT 2, brakiem witaminy B12 jako typologię występowania nieznanych z perspektywy przyczyn, różnych problemów z jelitami, ich mikrobiotą, bardzo typową dla choroby Crohna, nie napisałem jednego jak może to być wzmocnione co do częstości występowania w zespole Downa.

http://www.zespoldowna.info/fut-2-mtrr-mthfr-c-677-t-i-jelita.html

Idiopatyczny jest przymiotnikiem używanym przede wszystkim w medycynie, oznaczającym powstający spontanicznie albo mający niejasne lub nieznane podłoże (przyczynę). Pochodzi z greckiego ἴδιος (idios) – własny + παθος (pathos) – cierpienie, czyli w wolnym tłumaczeniu "chorobę samą z siebie". Jest to określenie techniczne, wywodzące się z nozologii, tj. klasyfikacji schorzeń.

W części medycznych przypadków jedna lub więcej przyczyn jest przynajmniej w pewnym stopniu zrozumiała, ale w innych przypadkach nie można jednoznacznie określić przyczyny stanu chorobowego. Wtedy też stosuje się określenie "idiopatyczny" na określenie etiologii schorzenia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Idiopatyczny

Zazwyczaj gdy opisuje się problemy z funkcjonowaniem jelit czy to w przypadku choroby Crohna, czy IBD pojawia się jako jedna z informacji taka, jak ta na poniższym slajdzie:

image

https://www.ibdgenetics.org/assets/ddw-cd-parkes.pdf

Popatrzcie na to zdanie, które wskazuje na to, że czynnikiem regulującym epigenetyczne występowanie choroby Crohna jest gen DNMT3 A. Dla wielu będzie ten gen wydawał się znajomy, ale to nie jest gen DNMT 3 L, który jest potrojony w zespole Downa. Jednak DNMT 3 A funkcjonuje w ścisłej zależności od genu występującego w zespole Downa czyli DNMT 3 L. By ten pierwszy mógł funkcjonować, regulować metylację i imprinting ten drugi “zespołowy”musi dobrze funkcjonować…a tak się nie dzieje.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17713477

image

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1874939914000285

Zatem, jeżeli głównym czynnikiem genetycznym wpływającym na chorobę Crohna jest DNMT 3 A regulowany przez “zespołowy” DNMT 3 L, to czy dzieci z zespołem Downa nie mają tytułem ich dodatkowego materiału genetycznego wskazania do występowania zapalenia jelit w różnej jej formie?

Patrząc na Wasze panele, wydaje mi się, że jelita w zespole Downa są tak samo mocno poddane czynnikom negatywnym jak układ nerwowy i mózg…choć te nie są w ogóle obserwowane przez kogokolwiek dopóki nie wystąpi jednoznaczny problem. CZAS TO ZMIENIĆ I TRAKTOWAĆ JELITA TAK SAMO POWAŻNIE JAK TARCZYCĘ!

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Epigenetyczny czynnik występowania problemów z idiopatycznym zapaleniem jelit.”
  1. Wołek pisze:

    Ciekawy jestem czy to, iż mam CU (wrzodziejące zapalenie jelita grubego) może mieć związek z tym, że nasz syn Tobiasz urodził się z trisomią 21? I czy przy okazji Tobiasz nie może mieć przez to większych problemów z jelitami?

  2. Can pisze:

    Tego dziś nikt nie potwierdzi, ale według mnie jest to logiczne wytłumaczenie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...