Europejska analiza suplementów witaminowych cz.2 początek

maj 15, 2023 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Gerta de Graafa animatora holenderskiego stowarzyszenia Stichting Downsyndroom znam dzięki Corze ponad 15 lat. Gdybyśmy taką osobę mieli w Polsce, byłoby nam zdecydowanie łatwiej z jego siłą działania i wizją. Nie zaskoczyło mnie to, że udało się jemu i jego zespołowi zorganizować takie działanie, skoro udaje się im wspierać leczenie osób z ZD w kierunku choroby Alzheimera.

image

https://www.zespoldowna.info/europejska-analiza-suplementow-witaminowych-cz-1-wprowadzenie.html

Nie jest to badanie efektywności poszczególnych suplementów, a raczej spis z inwentarza, czyli Sandra van der Haar oraz Gertrude G. Zeinstra opisały to co się dzieje w tym wymiarze w Holandii. Już we wstępie wskazały jaki miały cel, albo raczej kto zainicjował takie działanie z ich strony.

“Martine van der Mast-Ritsema jest matką syna z zespołem Downa i członkiem naszej fundacji. Pracuje na Uniwersytecie Wageningen jako kierownik programu Odżywianie i Zdrowie. Poinformowała nas, że Wageningen University & Research Science Shop umożliwia prowadzenie badań o noszących także wartości społeczne. Ze swojej specjalizacji i osobistego zaangażowania zobaczyła możliwość przeprowadzenia badań nad odżywianiem i zespołem Downa. Z punktu informacyjnego SDS wiedzieliśmy, że rodzice mają wiele pytań dotyczących suplementacji diety. Wszystkie te punkty doprowadziły Science Shop, by zlecił przeprowadzenie badania nad suplementami diety dla dzieci z zespołem Downa.”

Jak widać typologia: mama profesjonalnie zajmująca się żywieniem, mająca dziecko z ZD, wpadła na pomysł by wykorzystać środki na badania o tzw. wartości społecznej, dzięki temu jej macierzysty uniwersytet, komórka naukowa, którą ona kieruje, podjęła decyzję o przygotowaniu takiego projektu dla osób z ZD.

Ostatecznie beneficjentami projektu stał się Wageningen University & Research Science Shop (czyli jednostka wyspecjalizowana uniwersytetu) plus SDS czyli Holenderskie Stowarzyszenie Osób z ZD. Dzięki temu wsparcie projektu było przekrojowe po stronie naukowców, studentów ale i rodziców.

Z tej perspektywy działanie to miało dla mnie idealny charakter, gdyż pozbawiony emocji, dążący do obiektywizmu i przede wszystkim opisujący stan jaki funkcjonuje dzisiaj w odniesieniu do ogólnie obowiązującego środowiska naukowego, prawnego w Europie, ale i poza nią.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...