Gen XIST w działaniu: wycisza efekt trisomii 21!

styczeń 28, 2020 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Od 2013 roku XIST jest nadzieją na wyleczenie efektu trisomii 21 chromosomu. Tak o tym wtedy pisałem:

“Kluczowym jest gen RNA nazywany XIST, który w normalnych warunkach jest odpowiedzialny za wyłączenie jednego z dwóch chromosomów X znajdujących się u samicy ssaków. W przypadku zespołu Downa, dodatkowy chromosom odpowiedzialny za wadę genetyczną może zostać WYŁĄCZONY przez NIEGO poprzez użycie komórek macierzystych pochodzących od pacjenta.

Naturalna funkcja genu XIST zlokalizowanego na chromosomie X, to efektywne wyłączenie jednego z tych dwóch chromosomów X  w komórkach żeńskich, poprzez takie działanie na geny powiązane z Xem jakie ma miejsce u mężczyzn, którzy mają tylko jeden chromosom X. XIST RNA jest produkowany na bardzo wczesnym etapie rozwojowym na jednym z dwóch chromosomów X żeńskich i wtedy to ten unikatowy RNA “przemalowuje” chromosom X i modyfikuje jego strukturę tak, że jego DNA nie może wytwarzać protein i komponentów. To powoduje, że większość z genów znajdujących się na dodatkowym chromosomie pozostaje nieaktywna.

Ten proces naukowcy z UMMS przeprowadzili w praktyce pobierając komórki od osoby z ZD i wprowadzając gen XIST. Efekt: EKSPRESJA GENÓW OSIĄGNĘŁA NORMALNY POZIOM, A DODATKOWY CHROMOSOM POZOSTAŁ NIEAKTYWNY.”

http://www.zespoldowna.info/xist-moze-wylaczyc-dodatkowy-chromosom-w-zespole-downatak-pisalem-w-2013-roku.html

W najnowszym raporcie czytamy, że:

image

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S153458071931038X?via%3Dihub

1.Uzyskano potwierdzenie, że XIST może w pełni skorygować trisomię 21 chromosomu w komórkach nerwowych

2.Plastyczność komórek nerwowych jest taka, że ten proces może zostać przeprowadzony.

3.Uaktywnienie XIST wpływa na komórki macierzyste.

Dla mnie to kolejne potwierdzenie, że jest to możliwość, jaką naturalnie można wykorzystać. Oby tak się stało.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Gen XIST w działaniu: wycisza efekt trisomii 21!”
  1. Ania pisze:

    Komórki macierzyste to też terapia genowa. Ile lat upłynie zanim będzie u nas ?

  2. Majka pisze:

    Opór materii na świecie jest ogromny. W styczniu br. senat francuski debatujący nt. nowej ustawy bioetycznej wykreślił z niej zapisy dotyczące możliwości prowadzenia badań nad selekcją embrionów z trisomią 21 i modyfikacjom genomu w laboratorium. Zapisom tym przeciwstawiła się Fundacja im. Jérôme Lejeune w imię “ochrony godności ludzkiego zarodka”. https://www.fondationlejeune.org/une-ferme-opposition-du-senat-a-la-selection-des-embryons-trisomiques-et-a-la-modification-du-genome-humain/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...