“Jak funkcjonuje połączenie jelita – mózg?”

listopad 3, 2016 by
Kategoria: Układ trawienny

Zadajecie pytanie jaki jest podstawowy mechanizm, który powoduje że to co się dzieje w jelitach ma tak duże znaczenie dla mózgu?

Ten mechanizm to nerw błędny, najdłuższy z nerwów czaszkowych. Jego budowa w układzie parasympatycznym sięga wszystkich narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej (tchawica, oskrzela, opłucna, splot aortalny, przełyk, serce, osierdzie, żołądek oraz za pośrednictwem splotu trzewnego: trzustka, śledziona, wątroba, jelito cienkie, początkowy odcinek jelita grubego, nerki i nadnercza.

Wyróżnia się 4 części (odcinki) nerwu:

  • głowowa
  • szyjna
  • piersiowa
  • brzuszna

Odchodzi od rdzenia przedłużonego za pośrednictwem kilku korzonków. Opuszcza czaszkę przez tylną, czyli boczną część otworu szyjnego w czaszce (foramen jugulare pars major). W obrębie tego otworu część czuciowa nerwu tworzy niewielki zwój górny, a po wyjściu z otworu drugi, większy zwój dolny.

Po wyjściu z otworu żyły szyjnej nerw błędny biegnie pomiędzy tętnicą szyjną wspólną, a żyłą szyjną wewnętrzną we wspólnej pochewce powięziowej tworząc powrózek naczyniowo-nerwowy szyi. Z szyi przechodzi do śródpiersia górnego (warstwa nerwowa), a następnie tylnego, przy czym nerw błędny lewy krzyżuje się od przodu z łukiem aorty, przebiegając między tętnicą szyjną wspólną lewą i tętnicą podobojczykową lewą; prawy – przechodzi między tętnicą podobojczykową prawą i żyłą podobojczykową prawą. Dalej biegną za korzeniem płuca, po czym dochodzą do przełyku (n. błędny lewy po stronie przedniej, prawy – tylnej; ma to związek ze skręceniem się trzewi w okresie życia płodowego), gdzie tworzą splot przełykowy, plexus esophageus s. oesophageus, którego część przednia utworzona jest głównie z gałązek nerwu lewego, a część tylna, zwykle większa, z gałązek nerwu prawego. Nerwy błędne tworzą dwa pnie. Prawy pień błędny znajduje się na tylnej części przełyku, natomiast lewy na przedniej. Po przejściu do jamy brzusznej pnie błędne rozgałęziają się w ścianie żołądka, oddając gałęzie żołądkowe przednie i tylne (łac. rami gastrici anteriores et posteriores). Na przebiegu nerwu błędnego rozróżniamy część głowową, szyjną, piersiową i brzuszną.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_b%C5%82%C4%99dny

Jaki proces jest wykorzystywany? Popatrzcie na poniższy diagram tłumaczący te zjawisko opublikowany tutaj:

http://www.nature.com/mp/journal/v19/n12/fig_tab/mp201493f1.html?cookies=accepted#figure-title

image

Po lewej stronie mamy zdrowe jelita i dobrze funkcjonujące połączenie między nimi a mózgiem. Szczelne jelita ograniczają funkcjonowanie różnych patogenów. https://pl.wikipedia.org/wiki/Patogen

Po prawej stronie mamy źle funkcjonujące jelita. Są rozszczelnione przez co patogeny przedostają się poza nie wywołując reakcję immunologiczną.W efekcie te działania powodują dysbiozę i w efekcie zmianę funkcjonowania neuroprzekaźników, a co za tym idzie mózgu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...