Jelita, bakterie kluczowym elementem dla regulacji stresu i neuroinflamacji, czyli do czegoś co w zespole Downa możemy leczyć.

listopad 7, 2016 by
Kategoria: Układ trawienny

Neuroinflamacja w zespole Downa jest kluczowym stanem niszczącym funkcjonowanie układu nerwowego. Opisując analogię w schizofrenii, pokazałem że może to być związane z typologią genów i stanem zdrowia dziedziczonym przez dzieci z zespołem Downa od ich rodziców. Dzisiaj odwołam się do najnowszej publikacji Neurobiology of Stress, która to zamknie tą część dyskusji na ten temat.

Na start polecam wrócić do tych wpisów:

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-zle-funkcjonujace-jelita-modyfikuja-dotychczas-jednoznacznie-pojmowane-definicje-chorob-2.html

http://www.zespoldowna.info/jak-funkcjonuje-polaczenie-jelita-mozg.html

http://www.zespoldowna.info/cacna1c-gabra6-gabra2-mat1-a-mat2bil-6-il-1.html

http://www.zespoldowna.info/neuroinflamacja-w-zespole-downa.html

Raport, który podsumowuje nasze obserwacje zaczyna się od następującego akapitu:

“Istnieje coraz większy nacisk na związek pomiędzy złożonością i różnorodnością mikroorganizmów zamieszkujących nasze jelita (ludzkiej mikroflory przewodu pokarmowego) i zdrowia / choroby, w tym zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, mózgu. Oś mikrobiota-jelita-mózg jest dynamiczną matrycą tkanek i narządów w tym mózgu, przysadki, jelita, komórek odpornościowych i mikroflory przewodu pokarmowego, które porozumiewają się w skomplikowanym, wielokierunkowym systemie by utrzymać homeostazę. Zmiany w tych warunkach, mogą prowadzić do szerokiego spektrum efektów fizjologicznych i behawioralnych, w tym aktywacji osi przysadka-nadnercza- podwzgórze(HPA) i zmienioną aktywność neuroprzekaźników i funkcji immunologicznych. O ile właściwa, skoordynowana odpowiedź fizjologiczna, taka jak reakcja na stres czy  odpowiedź immunologiczna, jest niezbędna do przeżycia, tak reakcje zaburzone, dysfunkcyjne mogą być szkodliwe dla człowieka, przyczyniając się do rozwoju licznych chorób centralnego układu nerwowego.”

Zespół Downa jest wzmocnieniem zaburzeń o których mówi ten akapit, które nie stanowiły istotnego problemu dla rodziców dziecka z ZD, jednak dla niego dzięki trisomii 21 chromosomu, są kluczowe do sprawnego funkcjonowania.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352289515300370

image

Dlaczego wracam do tego tematu, który już poruszałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/neuroinflamacja-w-zespole-downa.html

Po pierwsze pokazać jak bardzo istotne są geny, które nie znajdujemy na 21 chromosomie. Po drugie by pokazać jak istotne jest prawidłowe funkcjonowanie jelit, a po trzecie by pokazać, że mikrobiota ma przemożny wpływ na neuroinflamację, którą dzisiaj możemy leczyć.

1.REGULATOREM STRESU I NEUROINFLAMACJI SĄ PRZEDE WSZYSTKIM CYTOKINY IL-6, TNFα, IL-1β.

 

image

Jak widać duża typowość w zespole Downa ma obraz jak powyżej.

2.NERW BŁĘDNY JEDNOZNACZNIE REAGUJE NA WZMOŻONĄ AKTYWNOŚĆ CYTOKIN SZCZEGÓLNIE TNF α, IL-1β, A TO JEST UWAŻANE ZA PIERWSZORZĘDNY MECHANIZM W REGULACJI DEPRESJI, CHOROBY ALZHEIMERA, ZAPALENIA STAWÓW I AUTYZMU…PRZEDE WSZYSTKIM.

Jeżeli następuje tutaj błąd, stan zapalny się pogłębia następuje deregulacja reakcji całego organizmu.

3.PODAWANIE BAKTERII PROBIOTYCZNYCH LECZY STRES, AGRESJĘ…i nie tylko gdyż reguluje przede wszystkim w sposób pośredni aktywność mikroglia, które są podstawową ścieżką reakcji immunologicznej przy udziale cytokin.

4.”MIKROFLORA BAKTERYJNA PRZEWODU POKARMOWEGO JAWI SIĘ JAKO KLUCZOWY CZYNNIK UŁATWIAJĄCY ADAPTACJĘ STRESU I ODPOWIEDZI IMMUNOLOGICZNEJ W ORGANIZMIE. NA POZIOMIE BEHAWIORALNYM, TREŚĆ I JEGO ZŁOŻONOŚĆ MOŻE WPŁYNĄĆ NA REAKCJĘ NA LĘK I STRACH I MOŻE ZREDUKOWAĆ ROZPACZ I ANHEDONIĘ. DOWÓD PRZEDSTAWIONY W NINIEJSZYM DOKUMENCIE WSKAZUJE, ŻE W ZALEŻNOŚCI OD MIKROBIOTY W JELITACH NASTĘPUJE ODPOWIEDNIA REAKCJA NA PROBLEMY ZWIĄZANE Z REAKCJĄ NA STRES I NA STAN ZAPALNY.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Anhedonia

Dla mnie to jednoznaczny dowód na fakt silnej zależności między flora bakteryjną, jelitami i całym układem nerwowym w tym mózgiem. Dla mnie to fakt, świadczący że leczenie zespołu Downa bez leczenia jelit osób z ZD nie jest możliwe….a jak widać może to być determinantą zdecydowanej poprawy ich funkcjonowania….rozważcie to.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...