Jakie badania zrobić i jak je odczytać? cz.3 23andMe test mutacji genetycznych

Styczeń 2, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Przechodzimy dziś do testów, które mają tylu zwolenników, co przeciwników. Test genetyczny 23andMe jest narzędziem kontrowersyjnym i będzie w szczególności w kraju takim jak Polska, ale biorąc pod uwagę wiedzę, jaką mamy na jego temat dziś, ja jestem za zrobieniem tego testu, gdy dziecko jest istotnie zaburzone.

http://www.zespoldowna.info/jakie-badania-zrobic-i-jak-je-odczytac-cz-2-a-wszystko-zaczyna-sie-od-mutacji.html

Jeżeli znacie angielski to zacznijcie od tych filmów wyjaśniających naszą genetykę. Są proste i czytelne.

 https://www.youtube.com/watch?v=eOvMNOMRRm8

https://www.youtube.com/watch?v=5raJePXu0OQ

https://www.youtube.com/watch?v=jHWJqzlHl3w

Pomocny jest tez ten link:https://www.singularityweblog.com/23andme-dna-test-review-its-right-for-me-but-is-it-right-for-you/

Czym jest firma 23andME. Przede wszystkim jest częścią firmy Google.http://en.wikipedia.org/wiki/23andMe

Zajmuje się poszukiwaniem SNP czyli Single Nucleotide Polymorphism w skrócie SNP, w genomie ludzkim typowym dla wielu bo ponad 260 chorób …bardzo w skrócie.

Polimorfizm pojedynczego nukleotydu (ang. Single Nucleotide Polymorphism w skrócie SNP) – zjawisko zmienności sekwencji DNA, która polega na zmianie pojedynczego nukleotydu (A, T, C lub G) pomiędzy osobnikami danego gatunku lub drugim, odpowiadającym chromosomem danego osobnika.
Przykładowo w dwóch sekwencjach DNA od różnych osobników, AAGCCTA i AAGCTTA, występuje różnica w jednym nukleotydzie. W tym wypadku mówimy o 2 allelach: C i T.

SNP stanowią ok. 90% całej zmienności występującej w ludzkim genomie i występują co 100-300 nukleotydów na ogólną ich liczbę 3 mld.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polimorfizm_pojedynczego_nukleotydu

Jak może być nam pomocne badanie?

image

Po prostu może wskazać mutacje genów. Jeżeli będziemy wiedzieli jakie mutacje (czytaj poliformizmy) mają miejsce to być może będziemy mogli na nie wpływać. Opisy, które znajdujemy w internecie nie pozwalają na precyzyjne ustalenie jak zostało zmodyfikowane podejście obecnie i jakie dane szczegółowe można otrzymać. Tym nie mniej polecam sprawdzić.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Jakie badania zrobić i jak je odczytać? cz.3 23andMe test mutacji genetycznych”
  1. Can pisze:

    Dzięki Jade zrozumiałem, że jednak pomyliłem się co do tego badania. Według mnie nie wnosi zbyt wiele ponad to co możemy sami zrobić w Polsce w kierunku chociażby mutacji MTHFR.

  2. Szymon pisze:

    To że jakąś firmę założyła żona (obecnie była żona) właściciela innej firmy nie znaczy, że ta firma jest częścią tej innej firmy. 23andme nie jest “częścią Google”. I jest to firma kontrowersyjna przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. http://www.businessinsider.com/23andme-new-genetic-testing-2015-10?IR=T http://money.cnn.com/2016/02/25/technology/23andme-anne-wojcicki-startup-grind/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...