Jestem w ciąży. Wiem będę mieć dziecko z zespołem Downa. Jak mu pomóc?

styczeń 12, 2012 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Świetne pytanie od Kingi. Dało mi dużo do myślenia. Jaki zatem protokół zastosować?

Oczywiście po pierwsze wszystko należy skonsultować z lekarzem prowadzącym…ale postaram się przygotować taką “receptę” by nie mieli obiekcji.

TYPOWE SUPLEMENTY DLA ZESPOŁU DOWNA

1.GINKGO-pomimo tego, że jest sprawdzone i pomaga nie powinno być podawane w ciąży w szczególności po 6 mcu. Dlaczego?

Działanie ginkgo może zwiększyć ciśnienie oraz rozrzedza krew co przy jakichkolwiek problemach może być dodatkowym problemem.

2.HERBATA ZIELONA TEAVIGO – specjalnie zaznaczam, że chodzi o herbatę bezkofeinową Teavigo. Ją po konsultacji z lekarzem można łykać, ale zaznaczam nie znalazłem danych mówiących o jakimkolwiek działaniu w ciąży, ani dawkowaniu!

 

CO MOŻE POMÓC NA 100%?

1.CHOLINA.

Badania nad wpływem choliny podczas ciąży, na dziecko z ZD były robione i wykazały bardzo dobry efekt. W Polsce najczęściej podaje się ją w formie gliatiliny. Dawkowanie powinno być typowe zgodnie z zaleceniami producenta.

Polecam te artykuły: http://www.zespoldowna.info/jeszcze-raz-o-cholinie.html

http://www.zespoldowna.info/cholina-redukuje-dysfunkcje-zespolu-downa.html

2.KURKUMA.

Nie ma badań na temat zastosowania kurkumy w ciąży, ale…ma cholinę jako system ochronny, z drugiej strony jej działanie jest zbliżone do tego co obserwujemy przy lekach typu SSRI jako fluoksetyna. Ja podawałbym Longvidę z pewnością. Dawkowanie powinno obejmować 2 kapsułki w trakcie śniadania jedna i kolacji jedna. Jest to informacja podana przez producenta.

3.FLUOKSETYNA.

Niedawno pisałem o tym i powtórzę. Lek ten jest powszechnie stosowany w depresji u kobiet w trakcie ciąży,  ale to lekarz musi określić od kiedy. Są badania, które potwierdzają jej bezpieczeństwo.

Polecam ten artykuł: http://www.zespoldowna.info/kobieta-w-ciazy-ma-depresje-co-sie-im-powinno-podawac-fluoksetyne.html

Polecam też tą stronę, gdyż bardziej szczegółowo analizuje podawania FLUOKSETYNY z perspektywy dawek antydepresyjnych, czyli nie 20 mg jak to powinno być w kwestii neurogenezy a więcej 30-50 mg.

http://www.womens-health.co.uk/prozac.asp

Wróćmy przy tej okazji jeszcze do tematu neurogenezy. Kilkuletnie badania pokazały, że neurogeneza całego mózgu trwa praktycznie bez ograniczeń w życiu płodowym. Potem ogranicza się do hipokampa. Kilku badaczy badało problem ale nie ma ostatecznych wniosków. Płyną one jedynie z doświadczeń na modelach zwierzęcych i jeden z takich raportów w całości tutaj:

http://www.jneurosci.org/content/30/26/8769.long

Co do dawkowania nie znalazłem żadnych danych, ale wskazuje się, że w przypadku neurogenezy dawka nie musi przekraczać 30 mg. Optymalna dawka to około 20 mg. Dotyczy to osób z ZD. Należy pamiętać o zespole serotoninowym u matki, gdyż fluoksetyna u niej może taki efekt wywołać gdy są podawane także kurkuma i inne tego typu preparaty. Tutaj musi zadecydować lekarz.

4.WITAMINA B12, WITAMINA B6, KWAS FOLIOWY,ANTYUTLENIACZE

Nie ma przeprowadzonych badań w tym kierunku jednoznacznie wskazujących na dawki. Wiemy jednak, że w trakcie ciąży u kobiety występuje zwiększenie poziomu homocysteiny, która to wpływa na płód jak i na samą matkę niekorzystnie. Logiczne zatem wydaje się podawanie tych witamin.

5.CYNK, SELEN, MAGNEZ

Koniecznie i w diecie jak i w formie dobrego suplementu. Tutaj poziomy powinny być w górnych pułapach normy.

6.OMEGI 3

Tutaj także nie ma specjalnych badań ale jest to zalecane.

7.ANTYUTLENIACZE

Na koniec mogę powiedzieć: zdrowe odżywianie, suplementacja bogata w witaminy A,E,C jest oczywiście bardzo istotna.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Jestem w ciąży. Wiem będę mieć dziecko z zespołem Downa. Jak mu pomóc?”
  1. Avis pisze:

    A gdzie można dostać Longvidę? Czy jest dostępna w Polsce? Znalazłam ją tylko na Amazonie.

  2. Can pisze:

    Napisz do mnie pomogę: [email protected]

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...