Jeszcze raz o cholinie.

czerwiec 14, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

image

W ubiegły poniedziałek pisałem o cholinie i odkryciu dokonanych w kontekście ZD. Tak jak przypuszczałem cały świat o tym pisze, także Gazeta.pl

Jedzenie w ciąży i w okresie karmienia piersią pokarmów bogatych w cholinę zwiększa zdolności intelektualne dzieci i zmniejsza upośledzenie intelektualne związane z zespołem Downa – donosi najnowsze wydanie "Nature Neuroscience"

Naukowcy z Cornell University (USA) postanowili sprawdzić, jak wzbogacenie mysiej diety w cholinę wpłynie na rozwój młodych. W tym celu myszom oczekującym zdrowego potomstwa lub noszącym pod sercem młode z mysim zespołem Downa (gryzonie zostały wcześniej zmienione genetycznie tak, by poczęły takie młode) podawano przez okres ciąży i karmienia zwykłe jedzenie lub pokarm wzbogacony w cholinę.
Następnie sześciomiesięczne myszy wykonywały serię zadań mierzących ich impulsywność, zdolność skupienia uwagi i umiejętność rozwiązywania problemów. Okazało się, że dieta matki bogata w cholinę nie tylko poprawiała funkcjonowanie zdrowych myszy, ale też znacznie niwelowała deficyty typowe dla zespołu Downa.

- Jestem pod wrażeniem skali korzystnych zmian, jakie pod wpływem choliny zachodzą u młodych z mysim modelem zespołu Downa – mówi prof. Barbara Strupp, główna autorka badania. – Co więcej, są to trwałe zmiany widoczne nawet po wielu miesiącach od okresu ciąży i karmienia – dodaje.
Cholina to amoniowa sól niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest obecna m.in. w brokułach, szpinaku, orzechach, żółtkach jajek czy wątróbce.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...