“Kiedy pojawia się stan zapalny tarczycy?”

maj 9, 2023 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

W zespole Downa jest to ewidentnie kwestia uwarunkowań genetycznych i łączony jest  z pojawieniem się problemów autoimmunologicznych. Zatem nie można podać kalendarza, który co do dnia powie, że to wtedy. Jednak ja wskazałbym dzisiaj dwa okresy, kiedy pojawiają się stany zapalne tarczycy.

Pierwszy tzw.subkliniczną niedoczynność tarczycy dzieci z ZD mają w okresie do 18 mcy. Jest to temat dotyczący ponad połowy populacji. Zaczyna się od razu od pierwszych badań szpitalnych obrazem niewydolności ft3 i ft4 przy wysokim TSH. Jednak zawsze powtarzam, że ten obraz dla tak młodego dziecka może być mylący. Bazuję tutaj na moim doświadczeniu. Wynika to z efektu “ciąży” i de facto wpływu matki na funkcjonowanie tarczycy dziecka. Dopiero po 6-9 mc życia, gdy dziecko “idzie” na swoje jedzenie, mniej pobiera pokarmu od matki, ten wynik staje się jednoznaczny.

Drugi etap to moment pojawienia się wrażliwości na gluten. Dużo zależy kiedy go otrzyma. W ZD wrażliwość na gluten/występowanie celiakii jest zapisana w typologię ZD. Stąd wielu rodziców i słusznie nie podaje glutenu przez okres nawet do 2 lat pozwalając na rozwój i dojrzałość układu immunologicznego dziecka. W efekcie celiakia/wrażliwość na gluten pojawia się w wieku 2-4 lata w zależności od rozwoju diety. Może być tak, że rodzic biorąc pod uwagę wrażliwość rodzinną nie będzie podawał w ogóle glutenu/zbóż dziecku. W takiej sytuacji tarczyca nie będzie dysfunkcyjna do momentu uruchomienia reakcji autoimmunologicznych na innej ścieżce. To jest też możliwe.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...