“Który APOE jest ryzykiem choroby Alzheimera?”

listopad 17, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Głównym genem związanym z chorobą Alzheimera jest oczywiście ApoE-ε4, który jest odpowiedzialny za  produkcję protein o nazwie ApoE4. Ten gen i jego polimorfizmy są uważane za kluczowe dla ryzyka choroby Alzheimera.

Apolipoproteina E jest to nazwa genu, o który mnie dzisiaj zapytaliście. Proteina tworzona przez ten gen, łączy się z tłuszczem, tworząc lipoproteinę niskiej gęstości czyli LDL. W zespole Downa LDL jest wysoki tytułem dysfunkcji genu ABCG1, transportera HDL, w wyniku czego HDLu jest mniej. Tą przestrzeń “wykorzystuje” LDL…ale nie oznacza to od razu typologii choroby Alzheimera zgodnie ze ścieżką genu ApoE-ε4!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lipoproteina_niskiej_g%C4%99sto%C5%9Bci

Polimorfizmów genów z rodziny APOE, jak i samego ApoE4 jest dużo i precyzyjnie pokazuje to strona poniżej.

https://www.snpedia.com/index.php/APOE-%CE%B54

image

Zgodnie z tym co widać, zagrożeniem są dwa polimorfizmy:rs7412 oraz rs429358. W panelach wygląda to tak:

image

Ich homozygotyczny układ krzyżowy jest największym ryzykiem pojawienia się choroby Alzheimera wśród wszystkich możliwych polimorfizmów i to ponad 20 krotnym w stosunku do populacji. W panelu wygląda to jak powyżej, choć tutaj prezentowany jest układ homozygotyczny na jednym allelu a na drugim pozytywny wariant.

https://www.snpedia.com/index.php/Rs429358

https://www.snpedia.com/index.php/Rs7412

https://genes2brains2mind2me.com/2009/08/04/resting-state-networks-interact-with-apoe-genotype-to-reveal-risk-decades-before-alzheimers-degeneration/

Czy istnienie tych polimorfizmów jest zagrożeniem dla szybszego rozwoju choroby Alzheimera w ZD?

Muszę przyznać, że jednoznacznie tak…ale są też inne geny, typowe dla choroby Alzheimera, które musimy rozważać, a nie będące na 21 chromosomie, a np. analizowane w różnego rodzaju panelach genetycznych.

NRF2

“Jest proteiną regulującą ekspresję protein antyutleniajacych chroniących przed stresem tlenowym i wolnymi rodnikami w kontekście wysokich stanów zapalnych i uszkodzeń ciała. Stąd zawsze jego działanie prezentuje się w połączeniu z innymi proteinami antyutleniajacymi jak KEAP1 czy Cullin 3 ale i NADPH, GSH, GST,UGT.

GSH i GST są to geny, które także występują w panelach i są związane z metabolizmem glutationu. UGT jest związane z wytwarzaniem substancji takiej jak bilirubina, które są bardziej rozpuszczalne w wodzie przez to łatwiejsze do wydalania. NRF2 wzmacnia ich działanie.”

http://www.zespoldowna.info/nrf2-gen-z-waszych-paneli-i-choroby-alzheimera.html

TNFα, IL-1β, IL-6

Bardzo często występujące razem z genem NRF2, przyczyniając się do tworzenia stanów zapalnych.

http://www.zespoldowna.info/egcg-w-leczeniu-choroby-alzheimeraz-wyraznym-postepem-dla-zespolu-downa.html

http://www.zespoldowna.info/najczesciej-wystepujace-polimorfizmy-genow-w-schizofrenii-w-autyzmie-i-w-zespole-downa.html

O genach nie występujących w panelach “ogólnych” a będących ryzykiem choroby Alzheimera możecie poczytać tutaj:

http://www.zespoldowna.info/ryzyko-urodzenia-dziecka-z-zespolem-downa-znaczaco-wzrasta-przy-polimorfizmach-zwiazanych-z-choroba-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/2-nowe-geny-wplywajace-na-chorobe-alzheimera.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...