Dieta spersonalizowana…czyli czytamy geny i dostosowujemy dietę. Cholesterol podstawy.

maj 31, 2017 by
Kategoria: Dieta

W zespole Downa cholesterol i jego złe oblicze pojawia się w wieku około 5-6 miesięcy. Nagle okazuje się, że u dziecka z ZD zmienia się drastycznie profil metabolizmu tłuszczy. Cholesterol całkowity jest cały czas dobry, około 160 mg/dl…ale struktura poszczególnych grup tłuszczy już jest zła. Szczególnie widać złą relację HDL do LDL przy neutralnej pozycji trójglicerydów.

W tym wieku HDL nigdy nie jest powyżej 45 mg/dl. Zawsze jest to między 28-42 mg/dl. Jest to pierwszy sygnał o błędnym metabolizmie cholesterolu za którym stoi potrojony gen ABCG1. Jest to też wina “polskiego polimorfizmu” genu PON1A, tak powszechne u nas Polaków występującego, jak i Alzheimerowego genu APOE.

Ten artykuł jest wstępem dla Was do myślenia o diecie stymulującej odpowiedni poziom cholesterolu. Jest bazą, która ma Wam pomóc w zrozumieniu tego co będzie w następnej części. Zatem polecam najpierw te linki:

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czym-jest-w-2016-roku-2.html

http://www.zespoldowna.info/rola-tluszczy-w-zespole-downa-a-zaczelo-sie-od-pytania-ile-dha-nalezy-podawac-2-letniemu-dziecku-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/cholesterol-w-zd-cz-2-gen-abcg1.html

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czym-jest-w-2016-roku-podstawowe-badania-diagnostyczne-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/mthfr-a-choroba-alzheimera-na-starosc.html

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-wielki-przyspieszacz-neuroinflamacji.html

http://www.zespoldowna.info/jakie-produkty-wplywaja-na-metylacje.html

http://www.zespoldowna.info/cholina-dha-czyli-nie-tylko-co-wazne-tez-w-jakiej-postaci.html

http://www.zespoldowna.info/pon1-i-mthfr.html

W drugiej kolejności warto popatrzeć na ten wykres:

image

Z niego jednoznacznie wynika, że błędny metabolizm cholesterolu w zespole Downa to typologia choroby Alzheimera.

Na koniec warto popatrzeć na ten mechanizm:

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-3-fosfolipidy-metylacja-i-amyloid-beta.html

image

“Metabolizm choliny w zespole Downa wydaje się być inaczej regulowany by dostarczyć więcej fosfolipidów, które powodują, że cholesterol jest rozpuszczalny”. Dotyczy to “typowego” ZD i oznacza to, że organizm próbuje radzić sobie z błędami na ścieżce metabolicznej poprzez uruchomienie mechanizmów kompensacyjnych “podkręcając” niejako ścieżkę skrótu metylacyjnego gdzie mamy do czynienia z genem BHMT, DMGDH oraz na końcu całej metylacji z PEMT.

Pozostaje jednak pytanie: “typowy” ZD jest unikatowym zjawiskiem. Mamy co raz więcej polimorfizmów u naszych dzieci, w szczególności gdy ich rodzice są młodsi niż 35 lat. W Polsce obok wspominanego polimorfizmu PON1 A dominuje błąd na poziomie genów: PEMT i DMGDH. Czy zatem ma to wpływ na gospodarkę tłuszczowa i model opisany powyżej?

http://www.zespoldowna.info/gen-pemt-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/pemt-i-jego-polimorfizm.html

image

image

Jest to swoiste błędne koło. Jeżeli PEMT “nie-zespołowy” gen typowy dla Polaków jest w polimorfizmie, to potrzebujemy lepszej metylacji, gdyż aż 70% SAMe idzie na odpowiednie funkcjonowanie PEMT. U znacznej większości dzieci z ZD błędy metylacyjne są już na poziomie genów dziedziczonych, a jak dodamy te wynikające z ZD jak CBS, DNMT3L, RFC1 to mamy istne piekło. Także dla tych, którzy próbują to zrozumieć.

Ok. nie będę tego rozwijał, tylko proszę byście popatrzyli jak to silnie z sobą jest to powiązane, krytycznie dla całego organizmu. Pomoże nam to dobrze zając się dietą.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Dieta spersonalizowana…czyli czytamy geny i dostosowujemy dietę. Cholesterol podstawy.”
  1. Maru pisze:

    Jarku, syn ma refluks, mnie zreszta tez dopadl. Biore ipp alr nie pomaga. W Internetach pelno opinii na temat betainy hcl. Sama sie juz zdecydowalam ale nie wiem czy dziecku moge podac. Masz jakas wiedze na ten temat? PozdrAwiam

  2. Can pisze:

    Ok. Jutro o tym napiszę

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...