“Leczenie” metylacji poprawia zdolności poznawcze dzieci z zespołem Downa

Czerwiec 7, 2016 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Epigenetyka ma dziś kluczowe znaczenie w pokazywaniu różnorodności osób z zespołem Downa. To polimorfizmy, błędy w metylacji “powodują” istotną różnicę w rozwoju tych osób. MUSIMY pamiętać, że geny takie jak CBS, DNMT3L, RFCA 1 są kluczowe dla deregulacji metylacji w ZD poprzez ich potrojenie.

Te fakty już chyba znamy. Innym dużo bardziej mniej znanym faktem jest to, że w ZD mamy do czynienia zarówno z nadmierną metylacją, jak i istotnym jej brakiem. Powoduje to, że sytuacja jest dużo bardziej problematyczna w analizowaniu badań polimorfizmów i określaniu ich jakości działania. Podobnie ma się to z ustaleniem jak ją regulować.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27245352/

image

Jeżeli tylko weźmiemy pod uwagę nadmierną metylację genu DNMT3L, to możemy stwierdzić, że ten proces jest dodatkowym elementem pobudzającym ekspresję genu APP, a to oznacza dalsze uszkodzenia i zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Zatem nadmierna metylacja, jak i jej brak są procesami, które powinniśmy leczyć, by móc poprawić możliwości możliwości naszych dzieci. Temat ten już poruszano wielokrotnie, ale wciąż pomimo niezbitych dowodów i badań wciąż się zaniedbuje.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24858130/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...