Najskuteczniejsza terapia w zespole Downa to ta…która umożliwi mówienie wszystkim

sierpień 10, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Dużo mam pytań od Was o różne terapie i ciągle muszę robić takie zestawienia pokazujące, co może być najbardziej efektywne. Ola zadała jednak pytanie z serii “co by było gdyby” i to skłoniło mnie do napisania tych słów. Chciałbym, aby wszystkie dzieci z ZD mogły mówić, komunikować się. Jeżeli umielibyśmy to skutecznie robić, byłaby to najlepsza terapia w ZD, na moje czucie.

ZD to bardzo trudny materiał dla rzeźbiarza w tej kwestii. Układ nerwowy, mózg, neurony, neuroprzekaźniki,  cała budowa anatomiczna układu mowy z niskim napięciem oraz przede wszystkim stan zapalny na różnych ścieżkach wpływający na metabolizmy. To wszystko jest dodatkowo bardzo mocno spersonalizowana kwestią i trudno znaleźć coś populacyjnego do użycia. Nigdy przy tym jedna metoda nic nie daje, zawsze jest to matrix zdarzeń.

Zatem dzisiaj najbardziej efektywną, na dużym udziale osób, terapią jest dieta LHF czyli nisko histaminowa w połączeniu z kurkumą i DHA. To daje wyraźny postęp w szczególności u dzieci 12-36 miesięcy.

Na drugim miejscu postawię jej rozwinięcie dla tzw. jelitowców czyli to co w punkcie 1 ale jeszcze fosfatydyloseryna+ubiquinol.

Na trzecim cerebrolizyna jedyny wciąż lek, który co widać ingeruje w jakość pracy mózgu.

Na czwartym…znów stany zapalne, poprawa jelit w postaci zastosowanych enzymów trawiennych, enzymu DAO i to co w punkcie 1 i 2.

….a na kolejnych nie widzę niczego jednoznacznego. Musi być to dobór indywidualny.

Do tego wszystkiego dodam następujące kwestie:

*zawsze poprawie na poziomie suplementacyjnym, musi towarzyszyć trening logopedyczny

*jest grupa dzieci z ZD, które poprawiają komunikację dzięki metylacji i lepszym funkcjonowaniu kwasu foliowego, a to ma znaczenie przy histaminie

*zdarzają się osoby, które poprawiają komunikację po terapii redukującej amoniak

Podsumuję ten temat jednak z tej strony: młodsze rodzeństwo jest najlepszym trenerem i lekarzem mówienia, o największej skuteczności poprawy w układzie populacyjnym.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...