O reumatoidalnym zapaleniu stawów…czyli po co jest badanie genotypu takiego jak MTHFR UK?

czerwiec 30, 2016 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Wczoraj otrzymałem takie pytanie: “Jarek po co mam badać panel z UK? Czy on mi pomoże?”. No i postanowiłem zaryzykować i sprawdzić na ile może nam on pomóc.

Osoba z któą rozmawiałem ma reumatoidalne zapalenie stawów i ma problemy z doborem i lekarza i terapii w tym kierunku. Co zrobiłem? Wystukałem w pubmed.org artykuły dotyczące tej choroby. Wziąłem najświeższy artykuł. Poszukałem rozdziału omawiającego farmakokinetykę i intereakcje z genami. Oto co znalazłem:

image

http://www.mdpi.com/1422-0067/17/6/900/htm 

Koleżanka powiedziała tylko, że dla niej to szok. Z tej tabeli jednoznacznie wynikają relacje między polimorfizmami a skutecznością stosowanych leków. Co więcej według tego może określić ryzyko skutków ubocznych.

Tak samo jest w przypadku wielu problemów jakie dotykają nasze dzieci. Zarówno leukemia, choroby autoimmunologiczne, problemy kardiologiczne itp. oraz jakie niosą zagrożenie, jesteśmy dzisiaj w stanie precyzyjnie określić na podstawie znanych nam polimorfizmów. Możemy dobrać lek, suplement, który będzie po prostu bardziej skuteczny, stąd warto to wiedzieć.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...