Od czego zacząć leczenie dziecka z ZD, gdy ….?

lipiec 7, 2021 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Wciąż wałkujemy temat histaminy i wciąż większość jest tak zakręcona, że wysyła mi za dużo sms-ów w temacie. Zatem jeszcze raz wracamy do początku.

1.Najważniejszym tematem w ZD jest to jakie geny dziecko dziedziczy od rodziców. Do tego służy panel genetyczny typu

https://mthfr-genetics.co.uk/

2.Dlaczego? Bo te geny są zmienione poprzez dodatkowe geny jakie dziecko ma tytułem ZD, ale uwaga NIE MÓWMY ŻE TO JEST WCIĄŻ CAŁY 21 CHROMOSOM! Tutaj jest duża zmienność i to należy w miarę możliwości zestawić z sobą.

3.Jak? Najłatwiejszy do zdefiniowania problem to metylacja. Zanim zatem zrobimy punkt 1. robimy nasze badania okresowe czyli:

MINIMUM

-HOMOCYSTEINA

-WITAMINA B9 (kwas foliowy)

-WITAMINA B12

-WITAMINA D3 (25OH)

-FERRYTYNA

-PROFIL LIPIDOWY

-FT3

-FT4

-ANTY TPO I ANTY TG

-HEMOGLOBINA GLIKOWANA

4.Ten zestaw można “poprawiać” o badanie cynku, selenu, mitochondriów, efektywności energetycznej na poziomie ATP, zonuliny, kalprotektyny, laktoferyny, SAM/SAH, mikrobioty, amoniaku, poziomu histaminy, poziomu DAO, leptyny, insuliny.

5.Ważna jest kolejność podejmowanych działań, czas zrobienia badań, jak i wybór laboratorium o czym pisałem wielokrotnie już.

6.Zrobienie panelu +BADAŃ OKRESOWYCH pozwala na wstępną definicję ryzyk, jakie stoją przed dzieckiem.

7.Zrobienie dodatkowych badań uszczegóławia ryzyka i je definiuje.

8.Dopiero sprecyzowanie tychże daje komfort powiedzenia, co jest kluczowym problemem dziedziczonym przez dziecko, co potęguje ZD, co jest typologią ZD i jaka kolejność wdrażanych suplementów powinna być zachowana.

9. Te podejście musi być wykonane jak najszybciej. Zawsze w korelacji z problemami rodziców i ich przodków. To buduje pewien wzorzec reaktywności.

10.Dopiero na tym etapie budujemy dietę. Ostatnio STALE pojawia się problem: ogólnie dobrego budowania diety na podstawie podstawowych paneli alergicznych, ale w dużej mierze średnio mających się do genów i to co one preferują. Osławiona histamina to już jest duże wyzwanie patrząc na to co i jak dietetycy proponują.

11.Podobnie jest z tarczycą, która z perspektywy teorii endokrynologii jest do opanowania, jednak z perspektywy dziedziczonych wzorców immunologicznych od rodziców, wzmocnionych ZD, jest już dla lekarza endokrynologa trudne. Jeżeli do tego dodajemy dietę, stany zapalne to jest to problem niezrozumiały.

12.Dopiero jak mamy ta wiedzę zabieramy się do leczenia dziecka. NIGDY INACZEJ I NIE LECZYMY OBJAWÓW A PRZYCZYNY…czyli trochę “nie-medyczne” i “nie-lekarskie” podejście. Rozumiem też, że to miejsce początku jest bardzo skomplikowane do zdefiniowania ale trzeba.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...