“Proszę powiedzieć jak to możliwe, że lekarze genetycy w Polsce uważają, że nie ma związku polimorfizmu MTHFR z występowaniem ZD?”

styczeń 7, 2016 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Po pierwsze jestem nieskromny, ale to dzięki Wam to ja mam największy przekrój wiedzy na temat współwystępowania polimorfizmów MTHFR i urodzeń dziecka z ZD w Polsce. JA NIESTETY NIE JESTEM ZATEM ŹRÓDŁEM NAUKOWYM.

Po drugie w Polsce wiedza o polimorfizmach genów metylacyjnych nie jest tematem ani modą, tak jak to jest w USA, Chinach, Indiach, Turcji czy w Japonii od blisko 5 lat.

Po trzecie metylacja łączy się z epigenetyką, czyli lokalnym środowiskiem i sposobem odżywiania, a nami, naszym funkcjonowaniem. Tego lekarze genetycy jeszcze nie opanowali, gdyż stoi to niejako obok ich tematu. To nie jest ścisła medycyna.

PRZYPOMINAM: DZISIEJSZA MEDYCYNA LECZY GŁÓWNIE OBJAWY CHOROBOWE, NA TO MA “PRZYZWOLENIE” A NIE PRZYCZYNY, KTÓRE TKWIĄ W GENACH, METYLACJI, ACETYLACJI,UBIKWITYNACJI ….medycyna stoi dopiero przed tą wiedzą, dostępną dla biochemików ale wciąż nie dla lekarzy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubikwitynacja

http://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news,18251,nobel-z-chemii-za-ubikwityne-czyli-bialkowy-pocalunek-smierci.html

Po czwarte: MEDYCYNA MUSI MIEC BEZSPORNE DOWODY A NA ICH BAZIE PROTOKOŁY LECZNICZE. To się nazywa EVIDENCE BASED MEDICINE. Takich badań nie ma w kierunku ZD i nie będzie, bo kto chciałby na to wydać pieniądze?

Po piąte: w efekcie dla lekarzy nie ma dowodów, żadnych gdyż żaden polski lekarz/naukowiec nie przygotował przekonywującego raportu o współwystępowaniu ZD i tych polimorfizmów w Polsce. Takie badania oceniające ryzyko ZD z perspektywy określonych polimorfizmów są zrobione w kilkunastu krajach, ale powtarzam nie w Polsce.

Projekt profesora Śmigla zatem ma za zadanie dokonać pierwszej istotnej analizy odpowiadającej na pytanie: w przypadku jakiej ilości matek, w jakim układzie wieku, w jakim obszarze geograficznym na terenie Polski, polimorfizm współwystępuje z ZD.

Po szóste: polimorfizm MTHFR nie jest samoistnym, jedynym elementem determinującym urodzenie dziecka z ZD. Do tej grupy należy zaliczyć inne polimorfizmy o których pisałem tutaj:

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-8-jakie-polimorfizmy-maja-rodzice-takie-maja-tez-dzieci.html

ale i czynniki lokalne, stres, czas zapłodnienia chociażby. Jednakże te elementy będą mogły być badane na kolejnym etapie, gdy przekonamy środowisko medyczne, że to jest w POLSCE konieczne do zbadania.

Zatem odpowiadając na tak postawione pytanie muszę odpowiedzieć: NIE MA DZIŚ BADAŃ, KTÓRE W POLSCE BY POTWIERDZIŁY NIEZAPRZECZALNIE WSPÓŁWYSTĘPOWANIE POLIMORFIZMU GENU MTHFR I URODZENIE DZIECKA Z ZD. To badanie może być pierwszym takim cząstkowym badaniem w naszym kraju, stąd jest bardzo ważne.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...