Wysoka homocysteina, duże prawdopodobieństwo choroby Alzheimera i demencji.

czerwiec 14, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

Dostałem maila w którym stwierdzono, że manipuluję powiązaniem wysokiej homocysteiny z problemami kognitywnymi i występowaniem choroby Alzheimera. Od 12 lat tak piszę, a teraz po ostatnim wpisie zostało to podważono. Zatem krótka odpowiedź.

https://www.zespoldowna.info/homocysteina-i-funkcje-kognitywne.html

Wysoka homocysteina jak dla mnie, to każda ta powyżej 12 umol/l a w zespole Downa to ta powyżej 8 umol/l. W komentarzu do ww. wpisu wskazano, że to temat spersonalizowany i nie tak oczywisty jak to piszę. Zatem postaram się na te ogólne zarzuty odpowiedzieć:

1.W ZD nie ma badań przekrojowych, które łączą te fakty we wszystkich krajach. W Polsce nie przeprowadzono takich badań opisowych. W UE jedynie w Hiszpanii spotkałem się z tego typu publikacją na jednej z konferencji.

2.Jednakże dane dotyczące populacji bez ZD są i są stale prezentowane. Znów skoro w Polsce nie występują, bo tego się nie bada i wciąż nie rozumie się tego powiązania, to nie oznacza, że inne kraje tego nie robią i nie wykorzystują.

3.Faktem jest, że liderem są: USA, Izrael, ale co raz więcej Włochy, Hiszpania. Tam są publikacje jakościowe i ilościowe, można zatem na nich bazować.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34101791/

4.Patrząc na powyższy raport właśnie europejski stwierdza się jednoznacznie, że istnieje powiązanie między wysoką homocysteiną a chorobą Alzheimera i demencją.

5.Z mojej perspektywy homocysteina jest świetnym BIOMARKEREM METABOLICZNYM dużo bardziej dokładnym od powszechnie w Polsce stosowanej morfologii, pokazująca zmiany immunologiczne, zmiany metaboliczne organizmu…a to jest baza dla choroby Alzheimera, która to jest problemem immunologicznym i metabolicznym bezdyskusyjnie.

6.W ubiegłym tygodniu miałem 3 przypadki (w różnych tematach), które świetnie pokazały jakość tego biomarkera na poziomie stojącym znacząco powyżej stosowanej w Polsce morfologii.

Przypadek 1.

Chłopak z ZD mający 31 lat miał omdlenia. Spędził 2 tygodnie na badaniach w szpitalu, gdzie robiono mu wszystkie “typy “ morfologii z których nic nie wyszło. Wrócił do domu i znów miał omdlenia. Mama chłopaka zleciła “nasze” badania okresowe. Chłopak z ZD miał homocysteiny na poziomie 18,2 umol/l !!! Dlaczego? Witamina B12 była na poziomie zdecydowanie poniżej normy, czyli nic, kwas foliowy był na poziomie poniżej normy. Dla mnie oznaczało to jedno: brak mikroelementów powodował tak istotne zahamowania funkcjonowania metabolizmów, że po prostu chłopak nie miał szans właściwie funkcjonować.

Przypadek 2

Kobieta dwukrotnie poroniła ciąże przed 10 tygodniem, ale wyniki badań korelacyjnych miała świetne. Sprawdziliśmy partnera pracującego w biurze. Jego homocysteina była na poziomie 20 umol/l przy witaminie B9 na poziomie 2,2 nmol/l gdy norma zaczyna się od 4,1 a poziom witaminy B12 był poniżej przeciętnej. Dla mnie to jednoznaczny korelant. Jeżeli mężczyzna ma zły metabolizm, to ciąża kobiety nie musi być sukcesem.

Przypadek 3

Dziecko z ZD ma symptomy “lekkiej padaczki” jak to określił lekarz. Zbadano u dziecka wszystkie parametry morfologii plus EEG. Nikt nie badał badań metabolicznych. Homocysteina u dziecka 4 letniego była na poziomie 12,3 umol/l. Padaczka w tym wieku to nie zespół Westa, zatem od samego początku badanie powinno być skierowane na metabolizm i braki minerałów/witamin. “nasze badania” okresowe pokazały istotne braki znów: kwasu foliowego i witaminy D3. W obu przypadkach były na poziomie oznaczenia.

7.Z tych pierwszych z brzegu, przypadków widać dla mnie, że homocysteina jest dobrym i w miarę precyzyjnym biomarkerem do stwierdzenia: podstawowe minerały i witaminy mam na odpowiednim poziomie tudzież jednak nie. To już jest bazą do poszukiwania dlaczego tychże jest za mało i pozwala na logiczną ścieżkę badań pogłębionych czy to w kierunku immunologii czy też metabolizmów. Tego nam trzeba by odpowiednio się wspierać i ratować przed udarami, chorobą Alzheimera chociażby. Ja polecam by z tego korzystać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...