Kurkuma a padaczka

listopad 10, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Asia swoimi pytaniami zdopingowała mnie do uściślenia tematu: czy kurkuma może być podawana przy padaczce. Z góry odpowiadam, że ma ten suplement duży potencjał w tym kierunku.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19100339

Pierwsze badanie na jakie chcę się powołać jest związane ze sztucznie wywołanym stanem wyładowań. Chciano w ten sposób jednoznacznie stwierdzić, czy kurkuma może być inhibitorem procesów powodujących stany padaczkowe.

Przeprowadzone badania dały jednoznaczny obraz: kurkuma znacząco zapobiega aktywnościom padaczkowym jak i patogenezie występującej przy epilepsji wywoływanej przez żelazo.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20840851

Drugi raport mówi o ochronnym efekcie kurkumy w kontekście ataków padaczkowych i deficytach poznawczych. Po raz kolejny jest to test kliniczny. Jak raport pokazuje podawanie kurkumy zapobiega atakom jak i ochrania pamięć przed uszkodzeniem w wyniku tych napadów.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18661468

W tym raporcie kluczowym stwierdzeniem jest że: “…kurkuma ma zdolność przeciwdrgawkowe”. Testy te były przeprowadzone na myszach.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21641922

W tym raporcie mowa o farmakokinezie i dynamizmowi interakcji pomiędzy substancjami stosowanym w leczeniu epilepsji a kurkumą. Konkluzja tego raportu, gdzie doświadczenia przeprowadzono na szczurach jest następująca: “…podawanie kurkumy powoduje zwiększenie efektywności podawanych leków, pozwala na redukcję ich dawek oraz efektów ubocznych.”

Chciałbym jednak zaznaczyć, że dawkowanie musi być skonsultowane z lekarzem, gdyż podane w tych raportach dawki nie odnoszą się do ludzi i nie można przyjmować ich jednoznacznie.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Kurkuma a padaczka”
  1. coala20 pisze:

    Interesuje mnie działanie kurkumy z kwasem walproinowym (handlowa nazwa preparatu Depakine). Stosuje já od 2 miesięcy. Syn miał 2 epizody padaczki, Pierwszy rok temu, był bez leków, drugi dokładnie po roku. Konsultując przypadki a 2 neurologami stwierdzili konieczność podawania Depakine a niestety niemieli zdania na temat synergii bądź interakcji z kurkumą. Chcialaby uslyszec jakas sensowna opinie, gdyż nie wiem naprawdę czy podawac kurkumę. dotyczczas podawalam jedną na noc z depakine chronosphre wierząc ze wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam
    Ania z Poznania

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...