Zespół Downa jak choroba Alzheimera

styczeń 26, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

Jak zaczynałem o tym pisać w 2008 roku mało kto w to wierzył. Dzisiaj wciąż lekarze nie mają wiedzy o tym, że ZD to choroba Alzheimera w swoistej wersji, przez to rodzice nie mają takiej wiedzy, a dowody naukowe są coraz bardziej precyzyjne w tej mierze. Dzisiaj kolejna układanka w tej mierze: hipometabolizm glukozy.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc7804861/

image

W najnowszym raporcie jaki się pojawił na temat choroby Alzheimera wskazuje się na zaburzony metabolizm glukozy, co jest podobne do tego co mamy w tzw. sporadycznej wersji choroby Alzheimera. Naukowcy poddali grupę osób z ZD badaniu za pomocą PET i porównali wyniki do grup kontrolnych.

Definicje na start:

hipometabolizm oznacza obniżony metabolizm, spowolniony

glukoza to cukier prosty

https://pl.wikipedia.org/wiki/Glukoza

putamen czyli skorupa to część mózgowia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skorupa_(anatomia)

Co naukowcy znaleźli?

image

1.Wyniki badań w grupie osób z ZD wskazują na hipometabolizm glukozy. Jest to typologia choroby Alzheimera w jej sporadycznym typie. Potwierdza to tezę, że oba problemy są w wielu wymiarach tożsame.

2.Zauważono, że o ile część mózgowia (skorupa) jest chroniona-neuroprotekcja, to w pozostałej części mózgu następuje już destrukcja i uszkodzenie wywołane tym problemem.

3.Hipometabolizm glukozy ma związek ze spadkiem “wydajności poznawczej “ oraz zaburza poznawczo.

4.Hipometabolizm glukozy ma bezpośredni związek z ilością amyloidu beta w szczególności poza skorupą.

5.Co jest ważne: badania użyte w tym projekcie są w stanie wskazać znacznie szybciej na stany krytyczne związane z chorobą Alzheimera w ZD, niż inne do tej pory stosowane podejścia. Był to tzw.: FDG PET (fluorodeoxyglucose positron emission tomography scans)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...