Choroby autoimmunologiczne w zespole Downa cz.7 czyli protokoły na MIR 155

marzec 13, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wiemy, że MIR 155 jest istotnym problemem dla naszych dzieci. Mamy potwierdzenie naukowe, że gen ten można na drodze epigenetycznej stymulować. Jego stymulacja może zapobiegać chorobom autoimmunologicznym lub obniżać ich ekspresję. Wiemy czym, ale nie wiemy jak i ile. Dzisiaj odpowiedź na te pytania. Ta część bez pomocy Richarda by nie postała tak szybko.

KURKUMA

Czytając szczegółowo ten raport i załączniki do niego http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3092901/ wiemy, że cel terapeutyczny jest zależny od choroby i od indywidualnej ekspresji genu.

Stosowano tutaj np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów kurkumę wzmocnioną piperyną dla osoby dorosłej o dawce 1 200 mg na dzień przez 14 dni co przyniosło istotną poprawę całej terapii i zdecydowanie lepszą reakcję na leki.

Obecnie zdecydowanie lepsza formulacja kurkumy, gdyż jest ona w liposomach, zwiększa jej dostępność w organizmie, czas trwania i skuteczność. Analizując te parametry można stwierdzić, że podanie 2 kapsułek kurkumy dziennie (1 000 mg) powinno pozwolić na uzyskanie tych samych efektów i w dłuższym horyzoncie czasowym.

RESWERATROL

W oparciu o poniższe dane wydaje się, że optymalna dawka dla osoby dorosłej to do 500 mg resweratrolu dziennie.

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/phytochemicals/resveratrol/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19194969

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23740855

Jak widać w analizach 150 mg suplementu ma już efekt skuteczny. W 1 l soku jest 1 mg a w 1 l wina czerwonego jest około 12 mg, czyli konieczna jest suplementacja.

Z tej perspektywy 250 mg dla naszych dzieci może mieć efekt pozytywny.

KWERCYTYNA

Substancja ta jest już dostępna w Nutrivene D i w gingko biloba. Człowiek w swojej diecie dziennie otrzymuje około 25-50 mg, gdyż znajduje się ona w cebuli i jabłkach. Suplementy zazwyczaj zawierają około 500 mg.

Z kwercytyną jest jednak jeden problem. W nadmiarze hamuje funkcjonowanie tarczycy. Nasze dzieci mają problemy z tarczycą. Z perspektywy tej analizy suplementacja dzienna kwercytyną nie powinna być większa niż 250 mg.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24447974/?i=94&from=quercetin

PODSUMOWANIE:

Należy pamiętać, że podawanie wielu antyoksydantów w dużych dawkach może spowodować efekt odwrotny od oczekiwanego. Z drugiej strony różnorodność gwarantuje jakość działania. Ja sugerowałbym podawanie nie większej ilości niż 2 suplementów w tej kategorii, przy uwzględnieniu że w tym czasie nie podajemy jeszcze innych preparatów.

Wydaje mi się, że korzystnym połączeniem jest następujące podejście dla naszych dzieci:

1.Podawanie Nutrivene D i ginkgo biloba. Przyjęta pełna dawka może być wtedy na poziomie 75 mg (przy dawce dla dziecka19-27 kg) plus 3-5 mg łącznie około 80 mg, co dla dziecka może być dawką wystarczającą.

2.Podawanie samej kurkumy 1 kapsułek dziennie

3.Podawanie samego resweratrolu na poziomie 250 mg

Są to dawki dla dziecka przy wadze około 20 kg. Biorąc pod uwagę, że zalecenia w innych kierunkach są często wyższe powyższe dawki wydają się być bezpieczne. Z pewnością przy stanach chorobowych suplementy te należy podawać w inny sposób. Często pamiętając, że mechanizmy działania tych suplementów są różne.

Tak jak to wcześniej było sugerowane dawki uderzeniowe w zależności od przypadku powinny być 2-3 krotnie wyższe i podawane w krótkim okresie czasu do 21 dni po konsultacji z lekarzami.

Komentarze

1 Komentarz do “Choroby autoimmunologiczne w zespole Downa cz.7 czyli protokoły na MIR 155”
  1. Monika pisze:

    Czy istnieje aktualizacja do tego artykułu? Pamiętam, że w kontekście MIR155 mówiłeś o resweratrolu, DHA i oleju z kryla.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...