Dysbioza w chorobie Alzheimera i jak dieta może ją zmieniać.

listopad 19, 2018 by
Kategoria: Układ trawienny

Im więcej wiemy, tym bardziej dostrzegalne są zmiany w naszym organizmie jakie mają miejsce na długo przed wystąpieniem choroby. Najłatwiej dowiedzieć się o tym, co z naszym organizmem się dzieje, poprzez badania mikrobioty/mikrobiomu jak to bardzo często jest nazywane w języku angielskim.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrobiom

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-a-co-z-ibd-i-choroba-hirrschsprunga.html

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-zespol-downa-jest-stanem-zapalnym-jelit.html

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-wyjasnienia.html

Mikrobiota jest to ogół mikroorganizmów występujących w danym siedlisku, czyli w np. w świetle ludzkiego układu trawiennego i składa się z bakterii, grzybów, wirusów. Jest ona zmienna w zależności od układu genów, polimorfizmów które mogą sprzyjać jednemu typowi bakterii, osłabiając inną. Zmienia się też w ciągu dnia, maksymalnie w ciągu 10 dni w kontekście diety i jej zmiany. Wiemy, że dieta bogata w węglowodany bardzo szybko daje przerosty u naszych dzieci w postaci chociażby candidy albicans. Zatem zarówno polimorfizmy, jak i dieta są czynnikami modyfikującą równowagę mikrobioty często prowadząc do specyficznego układu, przerostu jednych bakterii w stosunku do innych czy też pojawienie się nadmiernej ilości grzybów. Takie sytuacje ogólnie określane są dysbiozą.

No właśnie dysbioza, stała się BIOMARKEREM  wielu chorób dopiero w ciągu ostatnich 5 lat. Badania nad nią pokazały, że zarówno rak, choroba dwubiegunowa, czy schizofrenia zanim wystąpią objawowo, mają swoisty, niepowtarzalny w innym przypadku charakter i kształt. Ba stwierdza się dzisiaj, że układ dysbiozy jest elementem inicjującym chorobę taką jak np. schizofrenię, która przez lata była uważana, za typową chorobę genetyczną i dziedziczną…gdy dziedziczny jest w tym układzie wzór mikrobioty i jej epigenetyczna dysbioza !!!

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-zle-funkcjonujace-jelita-modyfikuja-dotychczas-jednoznacznie-pojmowane-definicje-chorob-2.html

http://www.zespoldowna.info/polimorfizm-genu-cacna1c-ktory-obniza-liczbe-nowych-genow-o-polowe-w-hipokampie-i-jest-byc-moze-typologia-polskiej-choroby-alzheimera-w-zespole-downa.html

Wiemy już jak wygląda kwestia dysbiozy, połączmy to teraz z chorobą Alzheimera. Prace w tym kierunku trwały od dawna, jednakże rok 2017 przyniósł wiele publikacji zmieniających dotychczasową wizję zależności: dysbiozy i choroby Alzheimera.

https://www.nature.com/articles/s41598-017-13601-y

https://www.alliedacademies.org/articles/alzheimers-disease-a-brief-update-on-the-influence-of-gut-microbiota-andthe-impact-of-functional-food.pdf

Kluczowy wniosek z tych badań brzmiał:

“Zidentyfikowaliśmy typowe różnice  w liczebności bakterii, w tym zmniejszoną liczebność bakterii z rodziny Firmicutes, zwiększone Bacteroidetes i zmniejszone Bifidobacterium w mikrobiomie uczestników z chorobą Alzheimera. Ponadto zaobserwowaliśmy korelacje między przerostami różnych ich rodzajów a występowaniem biomarkerów płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) w chorobie Alzheimera. Odkrycia te dodają ją do rosnącej listy chorób związanych z przemianami drobnoustrojów jelitowych, jak również sugerują, że społeczności bakterii jelitowych mogą być celem interwencji terapeutycznej.”

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28372330

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29524051

Jak zatem według naukowców dzieje się, że choroba Alzheimera rozwija się u jednych szybciej, a u innych wolniej. Jak wspominałem relacja gen-bakteria ma silny wpływ, jak i czynniki epigenetyczne, które faworyzują funkcjonowanie jednej grupy bakterii tytułem egzystencji innej. Ta nierównowaga jest odpowiedzialna za otyłość, cukrzycę typu 2 i przede wszystkim stan zapalny typowy dla choroby Alzheimera.

Zatem wszystko co prowadzi do zmiany mikrobioty i jej równowagi może być przyczyną chorobą Alzheimera. Oczywiście nie od razu, ale podawanie antybiotyków i to długotrwałe, zmienia mikrobiotę zdecydowanie u naszych dzieci z ZD.

Co jest ciekawe, bakterie wydzielające LPS (lipopolisacharydy) są bakteriami wzmacniającymi istotne zmiany immunologiczne, a gdy mamy obecny w nadmiarze amyloid beta jest to mechanizm, który w jelitach uruchamia kaskadę stanu zapalnego trafiającą aż do mózgu.

Mamy w ZD gen PSMG1 silnie skorelowanym z problemami jelitowymi. mamy populacyjny PEMT i słabą metylację. Wszystkie te czynniki dodatkowo wpływają na szczelność jelit. W momencie gdy mamy stan zapalny w jelitach i nieszczelność jelit, kaskada choroby Alzheimera już “pędzi”. W takim ujęciu kluczową negatywnie bakterią jest Bacteroides fragilis.

Skoro to wszystko takie oczywiste to dlaczego NIE ZAPOBIEGAĆ CHOROBIE ALZHEIMERA poprzez modyfikację mikrobioty?

http://www.zespoldowna.info/mamy-gen-psmg1-i-mamy-silna-koincydencje-chorob-zwiazanych-ze-zlym-funkcjonowaniem-jelit-u-rodzicow-dzieci-z-zespolem-downa-czy-to-cos-oznacza-czy-jest-jakis-z-tym-zwiazek.html

Owoce, warzywa w tym cebula, czosnek, oraz orzechy, produkty zawierające wysoki udział błonnika i polifenoli mogą redukować udział Bacteroides a wzmacniać bakterie z rodziny Prevotella. Podobnie zastosowanie diety śródziemnomorskiej niesie za sobą zmianę mikrobioty na taką, która wzmacnia organizm poprzez rozwój bakterii z rodziny Bifidobacterium, krytycznych dla naszego zdrowia, zapobiegających rozwojowi choroby Alzheimera.

Popatrzcie jak zmienia się mikrobota pod wpływem naszego jedzenia, na podstawie badań naukowych. Poniższy artykuł i jego tabele w sposb uproszczony pokazuje jak stymulować naszą mikrobiotę i jak zapobiegać temu, co jest do zapobieżenia Uśmiech

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28789729

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5949328/

Poniżej jest tabela pokazująca jak poszczególne rodzaje bakterii modyfikowane są przez dietę.

image

Poniżej widzimy jak typ proteiny pochodzącej z diety modyfikuje mikrobiotę.

image

image

Tutaj tłuszcze.

image

image

Cukry.

image

image

Probiotyki.

image

Polifenole.

image

Diety.

image

Wpływ różnych składników na biomarkery stanów zapalnych.

image

Na cholesterol.

image

KONKLUZJA:

Nic tylko stosować! Ja polecam uczyć się odpowiedniej diety dla naszych dzieci.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...