Mikrobiota w zespole Downa. Zespół Downa jest stanem zapalnym jelit.

styczeń 10, 2017 by
Kategoria: Układ trawienny

Na ten temat mówi się mało i to dopiero od dwóch lat. Oczywiście kontekst jest jeden: jaka jest różnica między osobami z ZD a osobami bez trisomii 21.

Oczywiście takie porównanie nie wykazało istotnych odchyleń między grupami porównawczymi, gdyż te mikrobioty z przyczyn genetycznych muszą być zbliżone. Różnica jest nie w genach a ich ilości, co nie powinno zdecydowanie wpływać na ZD z perspektywy mikrobioty (bakterii, wirusów, grzybów). To co się jednak dało uchwycić to przerost: Parasporobacterium i Sutterella, łączonych często z zaburzeniami zachowania zgodne z ocenami z Aberrant Behavior Checklist (ABC).

 

image

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0112023

image

…i wszystko by było ok, gdyby nie fakt, że Parasporobacterium, gram negatywna bakteria z rodziny Firmicutes, jest charakterystyczna dla zespołu jelita wrażliwego IBS. Dla jej zrównoważenia stosuje się głównie bakterie z rodziny lactobacillus salivarius. Betaproteobacteria to rodzina bakterii gram negatywnych do których należy Sutterella.

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Sutterella_wadsworthensis

I tutaj też zaskoczenia nie ma, gdyż zespół Downa to jest z pewnością problem jelitowy, a ta bakteria jest typową dla stanów zapalnych jelita, choroby Leśniewskiego – Crohna. Wróćmy jednak do wzorców zachowań. Sutterella podwyższona a obniżony poziom Veilonellaceae jest cechą charakterystyczną dla autystów i ich wzorców agresywnych, pobudzonych mocno wzorców zachowań. Czy to zatem jest ślad zgodnie z którym powinniśmy postępować. Równowaga między tymi bakteriami może wprowadzić spokój, lepszą adaptację i tonować zachowania agresywne u naszych dzieci, tak jak w autyzmie…może to jest to?

http://questioning-answers.blogspot.co.uk/2014/01/the-gut-microbiome-and-autism-so-far.html

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0031938414005101

 

W ZD najczęściej występujące polimorfizmy to te związane ze stanami zapalnymi, reakcją zapalną, rozpoznawaniem patogenów. Geny Il-6, IL-1b, TNF, HLA to te, które zawsze pojawiają się, gdy w ZD jest jakiś problem.

http://www.zespoldowna.info/gen-il-6-to-nie-tylko-gen-stanu-zapalnego-ale-takze-depresji-leczenie-depresji-w-zespole-downa-powinno-zaczac-sie-od-stymulacji-tej-cytokiny.html

http://www.zespoldowna.info/il-6-tnf-w-zespole-downaoczywiscie-w-jelitach.html

Są one obecne jako sygnał przyspieszonego starzenia organizmu w postaci stresu, neuroinflamacji.

http://www.zespoldowna.info/neuroinflamacja-w-zespole-downa.html

Lactobacillus helveticus, Bifidobacterium longum (Ait-Belgnaoui et al., 2014) okazują się być kluczowe dla reakcji na stres i regulować pozytywnie inicjowany przez niego stan zapalny układu nerwowego prezentując poniższy mechanizm:

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4604320/

Przed analizą tego rysunku proponuję wrócić do tych artykułów, gdzie omawiane są przyczyny nieszczelnych jelit:

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-gluten-wywoluje-niedoczynnosc-tarczycy.html

http://www.zespoldowna.info/kukurydza-glutena-moze-to-wszystko-znow-problem-mikrobioty.html

Mamy zatem sytuację, gdy nasze jelita są nieszczelne i mikrobiota jelitowa może przedostać się do każdej części naszego ciała i wywołać istotnie silny stan zapalny, który wpływa na cały układ nerwowy. Stan ten w istocie prowadzi w pierwszej kolejności do IBS, czyli zespołu jelita drażliwego. I chyba znów dochodzimy do jednego: w ZD z każdej strony dochodzimy do IBS!, który wpływa na funkcjonowanie mózgu poprzez nerw błędny.

http://www.zespoldowna.info/jelita-bakterie-kluczowym-elementem-dla-regulacji-stresu-i-neuroinflamacji-czyli-do-czegos-co-w-zespole-downa-mozemy-leczyc.html

http://www.zespoldowna.info/jak-funkcjonuje-polaczenie-jelita-mozg.html

Biomarkery przepuszczalności jelit:

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4604320/

Wróćmy tym razem do celiakii i informacji tej, że co u 4 osoby z ZD prezentowana jest celiakia a co u drugiej także wrażliwość na gluten. Bakterią, która najszybciej przenika przez nasze jelita i jest też odpowiednio kontrolowana przez nasze geny to Escherichia coli . Ci którzy zrobili swoim dzieciom test na obecność bakterii przy celiakii potwierdzą to, że występuje ona u nich z przerostem.

http://www.zespoldowna.info/czy-mamy-jeden-rodzaj-celiakii.html

Jest też ona obecna w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego tytułem stresu typowego dla neurodegeneracji. Brzmi zatem znajomo cała ta sieć: jelita-celiakia/wrażliwość na gluten-choroba autoimmunologiczna-przyspieszone starzenie i obciążenie układu nerwowego.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tej okazji przy serotoninie i tryptofanie. Co 4 dziecko z ZD prezentuje cechy typowo autystyczne. Z Waszych paneli pojawia się jednoznaczny wniosek dotyczący istotnej dysfunkcji genu TPH2 związanego oczywiście z serotoniną w mózgu, jej ilością.

http://www.zespoldowna.info/tph2-gen-odpowiedzialny-za-poziom-serotoniny-w-mozgu-czyli-o-agresji-i-nadmiernej-aktywnosci.html

Wiemy, że blisko 94% serotoniny wytwarzana jest w jelitach. Jeżeli jest ona wytwarzana przy udziale bakterii…to jaki wpływ mają one na tą dysfunkcję?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25078296/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S002839081630288X

Okazuje się, że bez nich oczywiście nie ma serotoniny w odpowiedniej ilości dzięki ich wpływowi na ekspresje genów odpowiedzialnych za produkcję serotoniny (TPH1).

http://authors.library.caltech.edu/56514/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27756430

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4396604/

…ale Escherichia coli jest tą bakterią, która w nadmiarze może zablokować produkcję serotoniny i jej transport…i taki stan mamy w IBS, czyli znów wracamy do punktu wyjścia!

Jak widać mamy problem, ale ten problem możemy odpowiednio leczyć odpowiednio dobranymi probiotykami. Poniżej lista proponowanych bakterii, które mogą mieć na nas pozytywny wpływ, gdyż wszystkie powyższe problemy w obecnym wieku możemy leczyć opracowanymi terapiami, które w załączonych publikacjach są zaprezentowane.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4604320/table/T2/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4604320/table/T3/

http://www.nature.com/news/the-tantalizing-links-between-gut-microbes-and-the-brain-1.18557

http://www.theatlantic.com/health/archive/2015/06/gut-bacteria-on-the-brain/395918/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...