Mikrobiota w zespole Downa – wyjaśnienia

styczeń 12, 2017 by
Kategoria: Układ trawienny

Cieszę się, że tak “świeży” artykuł ściągnął prośbę o jego wytłumaczenie. Rozumiem i postaram się go wytłumaczyć w sposób prostszy i skrótowy w pełnym zakresie zespołu Downa.

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-zespol-downa-jest-stanem-zapalnym-jelit-2.html

Założenia:

-to jest moja teoria zbudowana w oparciu o wskazane raporty naukowe

-w dużej części jednak nie są robione w oparciu o funkcjonowanie organizmu z trisomią 21

-model całościowy wymaga dodatkowych analiz w oparciu o pewne elementy typowe dla ZD jak funkcjonowanie suplementacji, czynników epigenetycznych, które mogą personalizować określone procesy

1.Moja obserwacja: mikrobiota jest inicjatorem wielu zmian w funkcjonowaniu genów, ale i geny “preferują” określoną obecność bakterii. Powiązanie zatem gen-bakteria jest charakterystyczne i często kluczowe dla danego układu chorobowego.

2.Pewność: tytułem polimorfizmów jakie dzieci z ZD dziedziczą od swoich rodziców, mikrobiota ma podobny charakter do tego co mają ich rodzice.

3.Niepewność: geny DYRK 1 A, RCAN 1, APP są genami istotnie ingerującymi w funkcjonowanie organizmu. Dlaczego nie ma pewności co do tego, że wpływają na mikrobiotę?

4.Niepewność: ZD jest chorobą neuroinflamacyjną, czyli deregulującą bariery immunologiczne, wywołującą stany zapalne…ale nie ma ścisłego powiązania z mikrobiotą z tego tytułu. A może tego jeszcze nie przeczytałem, albo tego nie odkryto?

5.Pewność: mikrobiota się “starzeje” w ZD szybciej, pokazując pewne cechy charakterystyczne.

6.Pewność: mikrobiota przyczynia się do “gwałtowności”, słabej adaptacji społecznej osób z ZD.

7.Pewność: na podstawie mikrobioty, jej struktury można przepowiedzieć problemy, które mogą dotknąć jej gospodarza.

8.Pewność: mikrobiota jest w sposób istotny zmieniona u tych osób, u których występują rodzinne uwarunkowania w kierunku: IBD (idiopatyczne zapalenie jelit), IBS (zespół wrażliwego jelita), choroby Leśniewskiego-Crohna, celiakii-wrażliwości na gluten, chorób autoimmunologicznych w tym problemów onkologicznych, schizofrenii, choroby dwubiegunowej, głębokich depresji. Powoduje to, że 95% osób z ZD ma z pewnością zmiany mikrobioty jelitowej.

9.Pewność: leczenie zachowawcze na podstawie diagnozy i analizy mikrobioty jest z pewnością protekcyjne i poprawiające funkcjonowanie osoby z ZD.

10.Pewność: zmiana mikrobioty dereguluje wytwarzanie neuroprzekaźników, absorbowanie mikro- i makroelementów co prowadzi do deregulacji metylacji i z pewnością tarczycy.

11.Pewność: nie ma lekarza, który to rozumie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...