Grubość kory mózgowej wpływa na poziom niepełnosprawności intelektualnej w zespole Downa

czerwiec 21, 2015 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Nie jest ten raport szczególnie czymś nowym. Hipoteza w tym kierunku była niepodważalna, ale nie było szczególnych dowodów. Wiemy, że grubość jej wpływa na sprawność intelektualną osób. Mamy jednak do czynienia z kolejnym kamieniem milowym, gdyż nauka ma możliwość zrobienia zdjęć mózgu obecnie, na takim poziomie, że nie jest to już hipotezą tylko faktem.

Cały artykuł został  opublikowany tutaj: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-06/du-tcc061915.php

image

Panel A pokazuje powierzchnię kory, która jest mniejsza w ZD niż u rówieśników, panel B pokazuje powierzchnię kory, która jest grubsza w ZD.

Kolor czerwony pokazuje największe różnice między budową kory i jej grubością.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia co to jest kora mózgowa za pomocą definicji:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kora_m%C3%B3zgu

Kora mózgu – najbardziej zewnętrzna struktura mózgu człowieka i niektórych innych grup kręgowców. Składa się z ciał komórek nerwowych (stanowi więc część istoty szarej układu nerwowego). Pokrywa obie półkule kresomózgowia. Charakteryzuje się warstwową budową. U człowieka i innych dużych ssaków powierzchnia kory jest silnie pofałdowana, co znacznie zwiększa jej powierzchnię. U człowieka jej grubość wynosi 2-4 mm[1], a powierzchnia 2500 cm2[2].

Badanie MRI jakie naukowcy zrobili objęło 31 osób z ZD i 45 rówieśników. Skupili się na analizie objętości kory, gdyż jest ona wynikiem powierzchni kory i jej grubości. Wnioski jakie uzyskali to:

-powierzchnia kory jest mniejsza w ZD

-grubość kory w niektórych miejscach była większa w ZD

Sytuacja ta jest efektem niewłaściwego rozwoju połączeń międzykomórkowych. SYTUACJA TA MIEJSCE W OKRESIE DZIECIĘCYM I MŁODZIEŃCZYM W TRAKCIE DOJRZEWANIA DZIECKA Z ZD.

Stan jest związany z rozwojem patologii choroby Alzheimera w ZD.

WNIOSEK:

1.Dla mnie najważniejszy: złe funkcjonowanie mózgu jest efektem stałego procesu, występującego także w wieku 9-15 lat a nie tylko w trakcie ciąży czy starości.

2.Musimy zatem stale stymulować mózg, by jego rozwój był stały, stabilny:…cerebrolizyna spełnia te cele o których tutaj jest mowa.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...