Lit – kolejna odsłona.

grudzień 4, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Lit jest substancją toksyczną i raczej nie wskazaną do podawania osobom poniżej 16 roku życia…jednak dalsze prace nad tym pierwiastkiem pokazują jego wysoką skuteczność!

Tutaj już pisałem o licie:

http://www.zespoldowna.info/lit-witamina-e-informacje-z-ostatnich-raportow.html

http://www.zespoldowna.info/dietaprodukty-ktore-ja-polecam.html

wskazując na fakt zagrożenia jakie za sobą niesie ten pierwiastek. Stosowany powszechnie w leczeniu depresji maniakalnej uszkadza nerki przy dłuższym, przedłużonym podawaniu.

Tym razem za ten pierwiastek wzięli się naukowcy włoscy. Oto raport: http://www.jci.org/articles/view/64650

image

Mowa w nim o badaniach nad myszami, którym podawano w ciągu miesiąca lit, jako czynnik promujący wzrost nowych neuronów w hipokampie oraz czynnik poprawiający funkcje poznawcze. Lit jaki został podany jest lekiem stosowanym u ludzi w leczeniu nastrojów.

W poprzednich badaniach w 2010 roku

http://molpharm.aspetjournals.org/content/75/5/1021.full

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19298631

uzyskano wyniki potwierdzające neurogenezę w hipokampie, co jest kluczowym czynnikiem rozwoju i funkcjonowania pamięci.

W tym nowym badaniu doktor Laura Gasparini skupiła się na potwierdzeniu ilościowym działania litu. I tak w trakcie terapii mysz, którą wspomagano litem miała około 3 500 komórek w hipokampie z markerem DCX (służącym właśnie do policzenia komórek) tak jak zdrowe myszy, gdy mysz bez litu miała jedynie 1 400 komórek w hipokampie.

Dzięki temu uzyskano zatem wiedzę w jaki sposób lit wpływa na ten proces. Nazywa się to ścieżką sygnalizacyjną beta-kateninową/Wnt. Leczenie litem aktywowało znacząco tą ścieżkę, która wykazywała aktywność ponad 50% większą niż u myszy z trisomią.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...