Olej z kryla w zespole Downa.

październik 4, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Olej z kryla nigdy nie był analizowany jako element suplementacji w zespole Downa. Owszem dla jego cennych olejów sugerowano jego podawanie, ale … nikt nie analizował jego wpływu na metylację, w szczególności w zespole Downa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryl_antarktyczny

1.Metylacja w ZD jest bardzo niestabilna, zróżnicowana i jest pod wpływem zmiany aktywności wielu genów. Cykl kwasu foliowego jest tytułem genów: SLC19a1, FTCD czy DNMT3L, czy też populacyjnych MTHFR/MTHFD1/FOLR2 jest istotnie zaburzony.

image

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/poziom-kwasu-foliowego-musi-byc-powyzej-15-ngml.html

2.W układzie populacyjnym w Polsce, mamy problem z utrzymaniem należytego poziomu witaminy B12, przez co remetylacja może mieć z zasady/typowy dla Polaków mniej efektywny poziom.

http://www.zespoldowna.info/poziom-witaminy-b12-musi-zawsze-byc-w-gornej-czesci-normy.html

3.Podstawowym w ZD mechanizmem metylacji jest zatem skrót metylacyjny, który przy standardowej aktywności pozostałych cykli/genów jest tylko mechanizmem kompensacyjnym. Kluczowe elementy tego metabolizmu to cholina, cynk i funkcjonalność genów BHMT, DMGDH, CBS.

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-9-cbssuox-nosbhmt-w-zespole-downa.html

“Metylacja zatem musi mieć tutaj charakter poprawiający poziom homocysteiny by zwiększyć poziom glutationu. Do tego celu służy suplementacja choliną/betainą/TMG z jednej strony, a z drugiej kwasem foliowym w postaci stabilnej czyli  5-fTHF, co widać na slajdzie z prezentacji dr.Jill James”

image

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-to-przede-wszystkim-problem-zlej-metylacji.html

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-1.html

Według profesor Obeidy:

“W ZD ma miejsce ilościowe zmniejszenie SLC19A1 nośnika kwasu foliowego znajdującego się na 21 chromosomie, co wpływa na brak równowagi między cyklami SAM i kwasu foliowego. Jednakże one MUSZĄ SIĘ KOMPENSOWAĆ RÓWNOWAŻYĆ, BY BYĆ efektywnym.

Profesor Obeida wskazuje, że taką ścieżką kompensacyjną może być “alternatywna ścieżka donorów grup metylowych” w postaci choliny i betain, które mogą dostarczać grupy metylowe całkowicie niezależnie od cyklu kwasu foliowego. Obie te grupy mogą być suplementowane poprzez odpowiednią dietę lub podawanie odpowiednich preparatów wpływając na poziom dostarczanej metioniny i SAM (często nazywane w przypadku dietetycznym jako SAMe).”

4.Wnioskując w zespole Downa wszystko to co usprawni metylację na ścieżce skrótu metylacyjnego, może być mechanizmem krytycznym…i tutaj dochodzimy do naszego kryla. Uśmiech

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/30261756/

Jak czytamy w tym raporcie: “…krill oil supplementation influenced choline metabolite levels, but not plasma metabolites of the tryptophan-kynurenine-nicotinamide pathways and vitamins.”

Suplementacja olejem z kryla wpłynęła na efektywność metabolizmu choliny, bez wpływu na metabolizm ścieżki tryptofan-kwas kynurenowy-niacyna oraz witamin z grupy B. Wynika to z tego, że podając obok choliny/TMG olej z kryla poprawiamy funkcjonalność choliny, mierzoną spadkiem homocysteiny i lepszą metylacją i o to w ZD chodzi.

Zatem polecam olej z kryla, który obok DHA stymuluje cholinę i wpływa na efektywność skrótu metylacyjnego.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...