HLA DQA1 i HLA DRB1 to geny, które wpływają na poziom IQ w ZD.

Dla mnie to pewne zaskoczenie, choć nie jest to jakieś nowum. Obydwa geny znajdujące się na 6 chromosomie mają silny wpływ na poziom funkcjonowania osób z trisomią 21.

“Dziecko z zespołem Downa może się nauczyć wszystkiego…”

wrzesień 29, 2014 by  
Kategoria: Edukacja

To zdanie pochodzi z podręcznika o nauce osób z ZD przygotowanego przez DS info z Niemiec. Jest to zdanie też Anglików z Downsedu.

Jeżeli Jan ma tyle siły po melatoninie, to na co ona działa?

Dobry sen to “dobre” zdrowie. To siły do działania i tak ogólnie to się sprawdza u Janka. Czytając najnowsze dane na temat tego suplementu możemy powiedzieć, że:

Czy melatonina działa? Mam dowód, że działa.

Mamy do szkoły (i mieliśmy do przedszkola) drogę, która zajmuje nam ponad 30 minut. Przejazd do szkoły nigdy nie był problemem. Powrót zawsze Jaś po 3 kilometrach zasypiał ciężko zmęczony.

Jaś wchodzi do szkoły.

wrzesień 26, 2014 by  
Kategoria: Edukacja, Świadomy Jaś

O tym, że w klasie jest dobrze Jaskowi mogą świadczyć drobne szczegóły. Na przykład dzisiejszy dzień. Jaś z klasą ma jechać autobusem i to dwoma na występ teatru kukiełkowego, gdzie występuje tez kukiełka z zespołem Downa.

Czy suplementacja hormonem tarczycy wpływa na rozwój dziecka z ZD?

wrzesień 26, 2014 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Zespół Downa, Tarczyca

Trwa ciągle dyskusja: czy należy suplementować dziecko z ZD hormonami tarczycy, czy też nie? Czy są jakieś istotne efekty mierzone sprawnością fizyczną, czy też umysłową? Zajęli się tym Holendrzy. Oto ich wnioski:

Czy demencja w zespole Downa nie jest przypadkiem…depresją?

Zaskoczony nie jestem. Widząc dorosłe osoby z ZD zawsze powtarzam, że wyglądają jakby im niebo na głowę spadło. Zmartwione, szare, wzrok gdzieś w dali. Tym stanem zaczynają się interesować naukowcy.

Dlaczego fluoksetyna może być lekiem na mówienie?

Pytanie mnie nie zaskoczyło. Zdziwiło mnie co do jego dociekliwości. Postaram się zatem wytłumaczyć ten mechanizm.

Pierwsza relacja Jasia

wrzesień 25, 2014 by  
Kategoria: Edukacja, Świadomy Jaś

Wczoraj Jaś mnie zaskoczył. Przyszedłem do domu. Jaś mnie złapał, przytulił, stanął twarzą w twarz i zaczął mówić:

Potrzeba lidera w klasie

wrzesień 25, 2014 by  
Kategoria: Edukacja

W momencie gdy rozmawiam o klasie, gdzie są nasze dzieci powtarzam do znudzenia jeden tekst: ZMIENIAJMY PROBLEMY NA MOŻLIWOŚCI, ZMIENIAJMY PROBLEMY NA SILNE STRONY I MOTYWUJMY!!! Często w takim działaniu potrzebny jest lider!

Jak rozróżnić chorobę Alzheimera w zespole Downa od choroby Alzheimera?

Jak rozmawiałem z Martą na ten temat po raz kolejny zauważyłem, że trudno Wam oddzielić te aspekty choroby Alzheimera (CHA) które są powszechnie znane od tych które są kluczowe dla tej choroby jako jeden z aspektów zespołu Downa.

Szkoła dla dziecka z zespołem Downa w Katowicach…

wrzesień 24, 2014 by  
Kategoria: Edukacja

Dziękuję Kubie za linka…zaskoczył mnie. jeszcze przed chwilą rozmawialiśmy z Basia o takiej możliwości…

2014.09.24 – pierwsze spotkanie maluchów we Wrocławiu

wrzesień 24, 2014 by  
Kategoria: Wydarzenia

Cieszę się, że po wakacjach Kuba zaczyna cykl spotkań na nowo. Integracja rodziców jest kluczowa dla edukacji dzieciaków w przyszłości. Zatem w imieniu Kuby ZAPRASZAM WSZYSTKICH “MAŁOLATÓW” na spotkanie!

Zespół Downa 2014.

Tak jak obiecałem, wklejona jest moja prezentacja, moich poglądów na zespół Downa, jaką użyłem podczas spotkania w Rzeszowie.

2014.09.23 – ważna konferencja dla nauczycieli i logopedów

wrzesień 23, 2014 by  
Kategoria: Wydarzenia

Dostałem zaproszenie na konferencję dotyczącą nauczycieli specjalistów pracujących w szkole.

Tryptofan, serotonina, melatonina cz.9 czyli czy mozna podawać tryptofan, 5-HTP, fluoksetynę i melatoninę w tym samym czasie

Skoro napisałem, że powinniśmy podawać poszczególne substancje w postaci suplementów na każdym etapie metabolizmu serotoniny, to powstaje pytanie które i w jakiej ilości i czy mogą być podawane razem?

Tryptofan, serotonina, melatonina cz.8 czyli GINKGO MOŻE BYĆ PODAWANE Z FLUOKSETYNĄ

Dzięki temu, że zbadaliśmy cały proces nazywany ścieżką metabolizmu serotoniny, możemy sobie odpowiedzieć jednoznacznie na odwieczne nasze pytanie: CZY GINKGO MOŻE BYĆ PODAWANE Z FLUOKSETYNĄ, CZY TEŻ NIE?

Klasa.

wrzesień 19, 2014 by  
Kategoria: Edukacja

Sprawdzam plan lekcji. O tylko 2 godziny polskiego. Wyciągam z Jasia tornistra informację, że będą mieć koncert w filharmonii…tylko kiedy, bo przecież będzie to kolidować z turniejem karate w Londynie z Pawłem…

T21RS Trisomy 21 Research Society, pierwsza światowa organizacja PROMUJĄCA WYNIKI badań nad zespołem Downa.

Za każdym razem, gdy powstaje coś “superaśnego”, niezwykłego, co ma dać szeroki dostęp do wiedzy dotyczącej osób z zespołem Downa i sposobów ich leczenia, przypominam sobie sytuację z konferencji w Warszawie, gdzie usłyszałem na temat badań, że to jest istny Hollywood…a ten Hollywood przestaje być co raz bardziej bajkowy…

Tryptofan, serotonina, melatonina cz.7 czyli jeżeli nie ma tryptofanu, serotoniny we właściwych ilościach i w odpowiedniej dostępności, to jak ma być wystarczająco melatoniny?

Nie ma szans by było jej wystarczająco!!! To stąd dzieci z ZD a potem dorośli mają problemy ze snem. Nie dość że mają mało serotoniny, która pozwala na sen, to nie mają regulatora snu w postaci melatoniny!