Tryptofan, serotonina, melatonina cz.9 czyli czy mozna podawać tryptofan, 5-HTP, fluoksetynę i melatoninę w tym samym czasie

wrzesień 22, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Skoro napisałem, że powinniśmy podawać poszczególne substancje w postaci suplementów na każdym etapie metabolizmu serotoniny, to powstaje pytanie które i w jakiej ilości i czy mogą być podawane razem?

Przedmiotem moich rozważań były następujące substancje w tym cyklu artykułów:

-tryptofan

-5-HT

-melatonina

-fluoksetyna

-magnez

-witamina B 6

-witamina B 9

-cynk

Dyskusję zamknąłem następującym wnioskiem:

“WSPARCIE ŚCIEŻKI METABOLICZNEJ SEROTONINY MUSI ODBYWAĆ SIĘ KASKADOWO NA KAZDYM ETAPIE JEJ METABOLIZMU.

Z DRUGIEJ STRONY MUSI BYĆ WSPARTE MECHANIZMAMI KORYGUJĄCE NIETYPOWE PROCESY TRANSPORTUJĄCE, CZY PRZETWARZAJĄCE DANĄ SUBSTANCJĘ.

NIE MOŻNA ZAPOMINAĆ O KOFAKTORACH BEZ KTÓRYCH TE PROCESY NIE MOGA SIĘ ODBYWAĆ.

Stąd obok odpowiedniej diety, suplementów konieczne są leki chociażby w postaci fluoksetyny (SSRI), która zwiększa efektywność wykorzystania istniejącej w organizmie serotoniny!”

http://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-6-czyli-serotoniny-nie-ma-i-nie-bedzie-jezeli-nie-poda-sie-fluoksetyny.html

Z tej perspektywy należy rozważać następujące tematy:

1.Podawanie tryptofanu może mieć miejsce, gdy podajemy 5-HTP (jest to suplement baza dla dalszych etapów wytwarzania serotoniny). Biorąc jednak pod uwagę sam proces wykorzystania i konwersji serotoniny, wydaje mi się, że podawanie 5-HTP, mija się z celem. Dodatkowym powodem jest błąd transportu serotoniny w ZD.

http://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-6-czyli-serotoniny-nie-ma-i-nie-bedzie-jezeli-nie-poda-sie-fluoksetyny.html

2.Z tej perspektywy, o ile pewne ilości tryptofanu należy podawać z kofaktorami, o tyle zamiast 5-HTP należy podać lek typu SSRI jak fluoksetyna, który “wykorzystuje na maksa” to co jest a nie zajmuje się produkcją nowej ilości serotoniny, która ma ograniczenia transportowe.

3.Fluoksetyna, leki SSRI nie mogą być łącznie podawane z 5 – HTP.

4.Fluoksetyna może być podawana z trypofanem, choć może powodować to bóle głowy, nudności i pocenie.

5.Możemy podawać razem TRYPTOFAN, FLUOKSETYNĘ I MELATONINĘ. Fluoksetyna redukuje poziom melatoniny, a przy ogólnie małym jej poziomie w ZD, wydaje się być to konieczne by łączyć fluoksetynę z melatoniną.

6.Witamina B 9. Może być podawana z tymi wszystkimi substancjami, a jest konieczna na wielu etapach przekształcania poszczególnych substancjach. Należy pamiętać, że podawanie fluoksetyny może zmniejszać poziom tej witaminy, a sama witamina B 9 z pewnością poprawia efektywność działania fluoksetyny.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10967371

7. Podawanie dużej ilości cynku może powodować redukcję ilości magnezu. Należy pilnować tutaj tzw. równowagi magnez-cynk-wapń. Według Instytutu Paulinga maksymalna dawka cynku dla dorosłej osoby to 142 mg dziennie pozwalająca na utrzymanie tej równowagi.

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/magnesium/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...