“A co jeśli u dwulatka poziom ft4 jest 0.48?”

czerwiec 9, 2015 by
Kategoria: Tarczyca

Problem postawiony w ten sposób nie jest prosty do rozwiązania. Wiemy, że ten wynik jest nieprawidłowy, ale jak go zinterpretować?

Wróćmy do norm, które opublikowałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/jak-czytac-wyniki-hormonow-tarczycy-w-zespole-downa.html#comment-107455 oraz do tych linków:

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-nie-badamy-ft-4-i-ft-3-a-moze-jednak-ft3-i-rt3.html

http://www.zespoldowna.info/w-zespole-downa-badanie-tarczycy-polega-na-sprawdzeniu-poziomu-ft-3-i-ft-4.html

Mamy pierwszy fakt: norma dla dziecka bez ZD, dwulatka to 0,96-1,77 ng/dl. Z tej perspektywy wynik 0,48 powinien być już sygnałem ostrzegawczym i udaniem się do lekarza endokrynologa. Jednakże bez wyników fT3 i dodatkowo TSH nie ma możliwości jednoznacznego interpretowania tego wyniku, nie mówiąc o wynikach selenu, cynku czy tez jodu…ale spróbujemy.

1.Jeżeli fT4 jest bardzo niskie może to oznaczać błąd funkcjonowania TSH (niski poziom). Jeżeli TSH źle funkcjonuje, to może być to połączone ze złym funkcjonowaniem TRH. Co to oznacza? TRH jest to hormon podwzgórza, który uruchamia TSH będący hormonem przysadki mózgowej. Ten z kolej daje impuls do produkcji T4.

Zatem na tej ścieżce, jeżeli coś źle funkcjonuje (przysadka mózgowa, podwzgórze) da w efekcie sytuację znacznie zmniejszonego poziomu T4. Badając TSH i TRH możemy zweryfikować tezę o złym ich działaniu. Wysoki poziom TSH będzie przy tym wskazywał na dobre działanie przysadki a problemy z funkcjonowaniem tarczycy.

2.Druga sytuacja to stan, gdy TSH jest dobre. Może to oznaczać, że nie ma w organizmie albo energii potrzebnej do wytworzenia T4, albo co jest bardziej prawdopodobne występuje niedobór jodu w organizmie oraz selenu i cynku. Potrzebne w tym wypadku jest leczenie tej sytuacji.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...