“Amyloid i proteiny tau występują podczas jednego błędnego procesu?”

grudzień 27, 2016 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Cieszę się, że Święta też były czasem edukacji dla Was i pojawiają się trudne i ciekawe pytania. Niektóre są całkiem zbieżne z tym, co mnie w tym momencie bardzo interesuje.

Pytanie Tomka o aspekty choroby Alzheimera w zespole Downa tak się zbiegły w czasie z moją dyskusją z Richardem, że odpowiedź na jego pytanie jest w istocie od razu gotowa bez przygotowania Uśmiech

Jak popatrzycie na te wyjaśnienia poniżej będziecie już wiedzieć więcej:

In support of the amyloid cascade hypothesis, Aβ oligomers (AβOs) are reported to impair the ability for tau to stabilize microtubules. Our lab previously reported that pre-fibrillar Aβ stimulates tau-dependent disassembly of microtubules (King et al., 2006). It was likewise reported that Aβ treatement promoted tau hyperphosphorlyation, microtubule-related deficits, and organelle dysfunction (Silva et al., 2011). Similarly, tau is implicated to trafficking deficits in cell surface receptors, particularly those that bind glutamate, following AβO treatment (Li et al., 2009; Hoover et al., 2010). Thus, under atypical conditions Aβ and tau interact to cause significant microtubule and transport dysfunction.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4746348/

Mówią one o:

1.Oligomery Aβ  destabilizują zdolność protein tau do stabilizacji mikrotubuli, co potwierdza hipotezę mówiącą o kaskadowej roli amyloidów.

2.Amyloid i proteiny tau współdziałają powodując znaczące uszkodzenia w funkcjonowaniu mikrotubuli i całego transportu.

Oznacza to, że oba te procesy postępujące jeden za drugim w istocie warunkują swoje następstwo, ale nie powiedziałbym, że są jednym procesem.

 

Polecam te artykuły, które to jeszcze bardziej precyzyjnie wyjaśnią czym są proteiny tau, amyloid beta i jaki wpływ na to ma DYRK 1 A i RCAN 1

http://www.zespoldowna.info/choroba-alzheimera-co-to-jest.html

http://www.zespoldowna.info/proteiny-tau-dyrk-1-a-i-nerwy.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...