Arabinogalaktan – nowy prebiotyk

styczeń 27, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pisałem dużo już o probiotykach, czyli bakteriach wspomagających zdrowie człowieka. Dzisiaj propozycja prebiotyku, czyli substancji wspomagającej funkcjonowanie prozdrowotnych bakterii.


    
Arabinogalaktan występuje w szeregu roślinnych produktów jadalnych, jak np. w: marchwi, rzodkiewkach, czarnej fasoli, pomidorach, gruszkach, kukurydzy, pszenicy, czerwonym winie, orzechu kokosowym. Arabinogalaktan jest również głównym immunostymulatorem czynników odpornościowych wielu ziół np. arcydzięgla, kurkumy. We wszystkich tych przypadkach arabinogalaktan występuje wspólnie z białkami.
    Arabinogalaktan został zatwierdzony przez FDA jako błonnik pokarmowy i uzyskał status GRAS. Arabinogalaktan jest nieskrobiowym polisacharydem. Jest on odporny na enzymy trawienne śliny i jelita cienkiego, dzięki czemu przechodzi nienaruszony do jelita grubego, w którym ulega fermentacji przez znajdującą się tam mikroflorę AG ma bardzo rozgałęzioną strukturę (galaktoza/arabinoza 1/6), na skutek tego rozpuszcza się w wodzie. Rozpuszczając się nie powoduje lepkości, w przeciwieństwie do innych rozpuszczalnych błonników pokarmowych jak: guma arabska, karagen i guar.
    Głównym surowcem do otrzymywania AG jest modrzew zachodni. Uzyskuje się go metodą ekstrakcji wodnej z okorowanych dolnych partii pnia. AG otrzymywany z drzewa modrzewia wyróżnia się tym, że nie towarzyszy mu białko. Nie ma potrzeby stosowania substancji chemicznych do usuwania polisacharydów z matrycy roślinnej. Dzięki temu uzyskiwany AG jest czysty i strukturalnie niezmieniony.
    AG podczas fermentacji przez bakterie jelitowe wykorzystuje enzymy niezbędne dla jego trawienia i ulega całkowitemu przefermentowaniu. Na skutek rozgałęzionej struktury, fermentacja AG jest nieco wolniejsza aniżeli innych węglowodanów, jednak nie powoduje negatywnych efektów, takich jak: wydzielania gazów i wzdęć.
    Prowadzone badania wykazały niezwykle korzystne efekty stosowania Arabinogalaktanu. Sprzyja on rozwojowi bakterii fermentujących Bifidobacterium i Bakterioidy, które produkując krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe obniżają pH okrężnicy. W rezultacie poziom amoniaku w okrężnicy ulega obniżeniu, co jest bardzo korzystne, gdyż jego nadmiar towarzyszy aktywności kancerogennej. Wysokiej aktywności wytwarzania krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych towarzyszy wzrost zawartości maślanów. Wpływają one odżywczo na śluzówkę i są ważnym źródłem energii dla nabłonka okrężnicy oraz regulatorem wzrostu komórek. Te i inne przykłady wskazują, że arabinogalaktan może być cenną substancją dodatkową do żywności funkcjonalnej. (Nutraceuticals World, 2001, No 9, s. 60, 62).

źródło: Polska Izba Dodatków do Żywności

Co to jest prebiotyk za wikipedią:

Prebiotyk – substancja obecna lub wprowadzana do pożywienia w celu stymulacji rozwoju prawidłowej flory jelit, poprawiająca w ten sposób zdrowie. Prebiotykiem może być naturalny składnik diety np. skrobia, błonnik pokarmowy lub dodatki do żywności (suplementy diety) o charakterze prozdrowotnym – healthy food for the colon.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...