Ashwagandha w zespole Downa.

czerwiec 12, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Nie ukrywam, że tematem ashwagandhy zająłem się tylko dlatego, że tarczyca Jaśka jest tak trudna do stabilizacji. Jednak w zespole Downa może mieć ona różne pozytywne pola działania, zatem dzisiaj na ten temat.

http://www.zespoldowna.info/ashwagandha-witania-ospala-czyli-to-co-obiecalem.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28471731

TARCZYCA.

Bardzo trudno było mi znaleźć sposób na to, by utrzymać w “ryzach” T4 i T3 łącznie. Jeżeli skupiałem się na T3, zawsze prowadziło to do obniżenia istotnego T4. Gdy “ratowałem” T4, to T3 leciało w dół. W oparciu o ten mechanizm opisany w tym artykule wprowadziłem Jaśkowi ashwagandhę. Moim celem jest “równoległe” wzmocnienie funkcjonowania obu hormonów tarczycy. Zasada ta sprawdzona w chorobie Hashimoto i niedoczynności, powinna u nas także się udać.

Ashwagandha stymuluje produkcję T4, czyli daje mi wsparcie istotne dla metabolizmów energetycznych, a poprzez wspieranie T4 pozwala mi na pilnowanie w dużej mierze T3. Bardzo istotną funkcja w tym kontekście, to działanie przeciwko nadmiernej ilości wolnych rodników wywoływanych nadmierną ilością T4. Redukowanie tego mechanizmu jest bardzo istotnym elementem całej terapii tarczycy. Ashwagandha w takim ujęciu jest też silnym antyutleniaczem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28829155

image

AMYLOID BETA I FUNKCJE KOGNITYWNE

Ashwaganda powinna jednak być w pierwszej kolejności rozważana tytułem niezwykłych kilku funkcji, dotyczącej choroby Alzheimera.

Po pierwsze podawanie tego zioła prowadziło w badaniach do indukowania znacznej poprawy sprawności neurytów i synaps, a także zwiększało wzrost aksonów i dendrytów oraz synaptogenezę. Nic dodać, nic ująć: najbardziej istotne elementy w ZD, potrzebne skrajnie.

Po drugie ma zdolność do redukcji stanów zapalnych…a zespół Downa jest problemem immunologicznym o czym pisałem wielokrotnie i w ten sposób rozwija kaskadę choroby Alzheimera.

http://www.zespoldowna.info/zespl-downa-jest-zaburzeniem-ukladu-odpornosciowego-swietnie-a-jak-to-wytlumaczyc-lekarzowi-zeby-nie-kazal-szczepic-mojego-dziecka-z-zd.html

Po trzecie ma zdolność do oczyszczania organizmu z amyloidu beta o ile nie przedawkuje się jej!!!

https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/37/6/37_b14-00022/_html/-char/en

Po czwarte hamuje nadmierną degradację acetylocholiny, która odpowiada za mowę, precyzyjne myślenie, pamięć. Ashwagandha w ten sposób zwiększa ilość dostępnej acetylocholiny w mózgu i całym organizmie.

DEPRESJA I KORTYZOL

Te pole zainteresowania było wymuszone funkcjonowaniem Kamila bardziej. Okazało się, że i tutaj są bardzo pozytywne doświadczenia. Na pewno obniża poziom kortyzolu i redukuje stan depresji. Ma kilka ścieżek działania w tym wymiarze, ale robi to bardzo skutecznie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/

NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE.

Zwróciłem szczególną uwagę na tą specyficzną cechę Ashwagandy. W zespole Downa może być bardzo ciekawą możliwością. Badania w kierunku zastosowania jej w sporcie pokazały, że po 8 tygodniach, w sposób istotny zwiększała napięcie i siłę mięśni, przy dawce 300 mg dwa razy dziennie, przy zastosowaniu ekstraktu z korzenia u dorosłych mężczyzn.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3221071/

LDL.

Jeszcze jedna bardzo ciekawa funkcja, polegająca na redukcji poziomu LDL. Ten element był kolejnym, który przekonał mnie do zastosowania u Jaśka.

REGULACJA WAGI I OTYŁOŚĆ.

Bardzo pomocna funkcja. Ashwaghanda obniża poziom tłuszczu…jak powyżej, ale to przekłada się na regulację wagi. Przy otyłościach jak u naszych dzieci, warta jest wykorzystania także w tym kierunku.

CUKRZYCA

Kolejna pewna konsekwencja. Ashwagandha normalizuje poziom cukru w szczególności u cukrzyków typu II, obniża poziom glukozy i zapobiega nadmiarowi insuliny, co znów jest pewną typologią w ZD.

KATARKTA

Jednym z mechanizmów rozwoju choroby ALzheimera jest występowanie problemów “starczych” z widzeniem u naszych dzieci. Katarakty różnego rodzaju pojawiają się od 7 roku życia. I tutaj działanie antyinflamacyjne, neuroprotekcyjne też działa w tym kierunku.

UWAGA:

1.Ashwagandha zawiera glutation i dysmutazę podtlenkową (SOD). W ZD to pierwsze jest szczególnie istotne dla równoważenia nadaktywności genu SOD….i tutaj niestety, ten SOD też jest wspierany przez te zioło. Oznacza, że oba procesy czyli degradacja wolnych rodników, jak i produkcja glutationu są równolegle intensyfikowane.

2.Zawiera aminokwasy takie jak chociażby tryptofan poprawiając spanie, ale i będąc problemem w metabolizmie w ZD.

JAK STOSOWAĆ?

1.Maksymalne, sprawdzone jako bezpieczne dawki stosowanego ekstraktu w kapsułkach to 300- 500 mg, od jednej do 3 kapsułek dziennie. Należy produkt wprowadzać stopniowo od dawki 300 mg. Ta informacja dotyczy dorosłych.W przypadku pudru otrzymywanego z korzenia to dawkowanie jest oparte o sugestię maksymalną 3 000 – 6 000 mg dziennie w trzech dawkach.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4609357/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3487234/

2.Podaje się dawki jednorazowe najczęściej na poziomie około 100-200 mg. Jeżeli jest podawana tylko jedna kapsułka należy podać ją rano w trakcie śniadania.

3.Niskie dawki ok 50 mg podaje się jedynie w przypadku przeciwdziałaniu imunosupresji, zbiciu kortyzolu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296437/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/

image

4.Standard to: 32% oligosacharydów i 10% witanolidów A (Withanolide A) jako max. dawka. Dodatkowo interesują nas flawony określone jako: witanolidy IV, sominone. Flawony te są dostępne w korzeniu głównie i to takie są najlepsze dla nas. Ekstrakty jakie występują charakteryzują się swoją potencją określaną między 1 a 10%. Dla naszych dzieci musimy dobierać taki produkt, który ma mniej niż 0,5% ekstraktu Withaferin A.(Sensoril)

Należy pamiętać i to jest przykład, że 125 mg ekstraktu zawiera 12,5 mg witanolidów A i taki produkt wydaje się być najlepszym dla naszych dzieci pod względem minimalnej dawki.

Ciekawym produktem jest standard zawierający 5% glikosacharydów i 5%  witanolidów A przy nieistotnym poziomie Withaferin A. (KSM-66)

https://mindnutrition.com/blog/guide-to-ashwagandha-extract-sensoril-ksm-66-withanolides

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573577/

http://ibic.lib.ku.ac.th/e-bulletin/IBBU201204011.pdf

https://draxe.com/ashwagandha-benefits/

https://www.curejoy.com/content/benefits-of-ashwagandha-for-thyroid-problems/

https://thyroidsupplementreviews.com/ashwagandha-effects-thyroid/

https://nootriment.com/ashwagandha-for-thyroid/

https://www.selfhacked.com/blog/59-proven-scientific-benefits-ashwagandha-references/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1460-9568.2006.04664.x

http://nutragenesis.com/products/sensoril/

http://nootropicsdepot.com/articles/ashwagandha-sensoril-vs-ksm66-/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...