Brak tolerancji laktozy powoduje brak wchłaniania tyroksyny! Podawajmy jedynie letrox na tarczycę!

Kwiecień 10, 2017 by
Kategoria: Tarczyca

Już raz to napisałem i dostałem po uszach, że przesadzam. Dzisiaj piszę to drugi raz świadomy konsekwencji. Najgorsze, że w istocie nie mamy zbyt dużego wyboru w Polsce i nie mamy naturalnych preparatów jak to jest w USA, ale musimy się w końcu zdecydować.

Podkreślam laktoza ogranicza działanie hormonu tarczycy tyroksyny, czyli T4. Zatem euthyrox nie powinien być stosowany u dzieci z ZD, które nie dość że mają niedoczynność tarczycy, to mają także źle funkcjonujące jelita, polimorfizmy genu HLA, polimorfizmy genu MTHFR. O tym pisałem tutaj:

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-euthyrox-nie-powinien-byc-podawany-dzieciom-z-zespolem-downa.html

Mamy od tego momentu 4 przypadki, kiedy dzieciom zamieniono euthyrox na letrox i jest zdecydowana poprawa funkcjonowania tarczycy u tych dzieci (więcej informacji od rodziców nie dostałem). Jeżeli do tego doda się, że rodzice zaczynają rozumieć wagę problemów na poziomie IBS/IBD utrzymując dietę dla dzieci to ja już jestem dobrej myśli, że te “Staszkowe Hashimoto” nie będzie działać jak epidemia Uśmiech.

http://www.zespoldowna.info/kukurydza-glutena-moze-to-wszystko-znow-problem-mikrobioty.html

http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-a-co-z-ibd-i-choroba-hirrschsprunga.html

http://www.zespoldowna.info/mamy-gen-psmg1-i-mamy-silna-koincydencje-chorob-zwiazanych-ze-zlym-funkcjonowaniem-jelit-u-rodzicow-dzieci-z-zespolem-downa-czy-to-cos-oznacza-czy-jest-jakis-z-tym-zwiazek.html

Na dowód, że o tym wiadomo od dawna przytaczam badania potwierdzające, że zła reakcja na laktozę występującą w lekach zastępujących hormony tarczycy takie jak np. euthyrox , jest znana, jest obserwowana i jest definiowana.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17123345

image

W tym badaniu opisano brak działania leku zawierającego tyroksynę i laktozę objawiającego się blokowaniem absorpcji hormonu poprzez reakcję alergiczną na laktozę.

W poniższym badaniu polskim wskazuje się, że w alergeny, różne czynniki ograniczające wchłanianie powinny być brane pod uwagę w leczeniu tarczycy. laktoza jest tutaj precyzyjnie wymieniona.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22933169

image

Podobnie mamy precyzyjną diagnozę mówiącą o ograniczeniu wchłaniania hormonu tarczycy przy nietolerancji laktozy, w tym zawartej w leku tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24796930 i tutaj https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24078411

I na koniec najnowszy raport z 2017 roku, który mówi wręcz:NALEŻY UNIKAĆ SUBSTANCJI, KTÓRE MOGĄ OGRANICZAĆ WCHŁANIANIE HORMONÓW TARCZYCY W UKŁADZIE JELITOWYM W TYM LAKTOZY. Zatem czy wciąż należy powtarzać, że nie euthyrox a LETROX należy podawać naszym dzieciom?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28153426

image

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Brak tolerancji laktozy powoduje brak wchłaniania tyroksyny! Podawajmy jedynie letrox na tarczycę!”
  1. Kopeć pisze:

    Jeszcze my potwierdzamy pozytywną zmianę na letrox. W wieku ok. 1,5 roku nasz synek miał zmieniony eutyrox i od tamtego czasu dokonały sie zmiany w jego funkcjonowaniu – metabolizm i sen głównie. Było to dwa lata temu i też sami wpadliśmy na konieczność tej zmiany. Pozdrawiam :-)

  2. Karolina pisze:

    Jarku, w tym kontekście, jak podchodzić do karmienia dzieci piersią? W mleku kobiecym jest dużo laktozy. Dużo więcej niż w euthyroxie. Czy zamiana euhyroxu na letrox coś zmieni jeśli dziecko cały dzień i w nocy pije moje mleko? Dziecko ma rok. Ja jem wszystko ( gluten i nabial tez – chociaz malo ) i nie bylo tez zadnych reakcji skornych na ww.

  3. Can pisze:

    Karolina, myslę, że to nie tak do końca. Po pierwsze Twoja laktoza nie uczula w taki sposób jak laktoza egzogenna i nie jest mechanizmem patologii stanów zapalnych. Po drugie wrażliwość na laktozę, gluten może być elementem “składowym” całej reakcji immunologicznej, w zestawie, że tak powiem, a nie musi to być mechanizm pojedynczego alergenu. po trzecie problem z laktozą i euthyroxem jest taki, że negatywne reakcje objawiają się w sposób kompletnie nieskoordynowany, bez jakiejkolwiek systematyki. U jednych dzieci pojawia się nagle kaszka na buzi, która znika po odstawieniu euthyroxu. Są dzieci które gorzej widzą, a po odstawieniu leku, wzrok się poprawia według rodziców. Metoda jedyna zatem jest następująca: zrobić panel, jeżeli z niego wynika wrażliwość na laktozę, to należy nie stososwać produktów zawierajacych laktozę jako wypełniacza, gdyż stosowanie jej nawet w małych ilościach, codziennie na pusty żołądek powoduje taką samą reakcję, jakby to była istotna dawka.Po drugie większość dzieci z ZD ma błędy metaboliczne na poziomie stanów zapalnych jelit. Jeżeli mamy ograniczać ryzyko jego wystąpienia to a priori należy zrezygnować z tego, co jest dostępne w wersji bez laktozy i to jest logika warta przemyślenia.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...