Choroba Alzheimera strategia leczenia.

lipiec 21, 2013 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

W ciągu tego tygodnia 4 osoby poprosiły mnie o moje zdanie dotyczące leczenia choroby Alzheimera. Jeszcze wczoraj rozmawiałem jeszcze z jedną osobą. Przekonało mnie to do tego, żeby zebrać moją wiedzę w całość i choć NIE JESTEM LEKARZEM I NIE MAM KWALIFIKACJI BY COKOLWIEK SUGEROWAĆ zbudować taką strategię.

1.CZY CHOROBA ALZHEIMERA JEST ULECZALNA?

To pytanie musi paść już na początku, i ta odpowiedź też: CHOROBA ALZHEIMERA JEST CHOROBA KTÓEJ NIE DA SIĘ ULECZYĆ Z PERSPEKTYWY DZISIEJSZEJ WIEDZY. Celem leczenia jest SPOWOLNIENIE JEJ POSTĘPÓW I UTRZYMANIE CZYNNOŚCI ŻYCIOWYCH JAK NAJDŁUŻEJ.

2.DLACZEGO CHOROBA ALZHEIMERA JEST POWIĄZANA Z ZESPOŁEM DOWNA?

Choroba Alzheimera jest niczym innym niż MOZAIKOWĄ POSTACIĄ ZESPOŁU DOWNA, gdzie DO 30% KOMÓREK MA UKŁAD TRISOMICZNY czyli w 30% komórek możemy znaleźć potrojony 21 chromosom. Na tym potrojonym chromosomie znajdują się 3 główne geny bardzo silnie wpływające na rozwój choroby oraz kolejne które stymulowane przez gen DYRK 1 A będący w nadekspresji (jest jego 3 sztuki zamiast 2 w komórce) powoduje istotne negatywne zmiany:

-APP

-DYRK 1 A

-ABCG 1

-SOD 1

Osoby z zespołem Downa mają od 6 miesiąca ciąży objawy choroby Alzheimera na poziomie komórkowym, stąd efekty terapeutyczne, lecznicze dający pozytywny efekt w zespole Downa są istotne dla osób chorych na chorobę Alzheimera.

3.JAK POJAWIAJĄ SIĘ KOMÓRKI Z POTROJONYM CHROMOSOMEM 21 U OSÓB DOROSŁYCH?

Choroba Alzheimera ma różne czynniki powodujące jej powstawanie. U mniejszej części jest to efekt genu APOE 4 i dziedziczność tej cechy jaką jest CHA. Niestety jest to choroba śmiertelna dla takich osób i rzadko dożywają one do 55 lat.

W pozostałych przypadkach wszystko zaczyna się od LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Jego nadmierne ilości powodują zmiany w kodowaniu materiału genetycznego i złego jego zapisu. W efekcie mamy 3 chromosomy 21 zamiast 2.

STRATEGIA 1

CEL: OBNIŻYĆ LDL ZŁY CHOLESTEROL

LEKI: nie ma

SUPLEMENTY: omegi 3 a w szczególności DHA

POZOSTAŁE: dieta bogata w omegi i antyutleniacze, herbata zielona, zioła oraz ruch

OPIS:

Na tym etapie skupiamy się na doprowadzeniu do równowagi organizmu w zakresie gospodarki tłuszczowej. Pilnowanie LDL, poprzez odpowiednią dietę może obniżyć RYZYKO wystąpienia choroby. Polecałbym zastosowanie na tym etapie dużej porcji różnorodnych antyutleniaczy. W badaniach brytyjskich wskazuje się, że ślady choroby są już widoczne na 10-20 lat przed jej wystąpieniem, a to oznacza konieczność stałego wsparcia organizmu w wieku, gdy wchodzimy w okres, gdzie ryzyko wystąpienia choroby już jest wysokie

STRATEGIA 2

CEL:Wyciszyć gen APP odpowiedzialny za amyloid beta.

LEKI: nie ma

SUPLEMENTY: EGCG

OPIS:

Jak udowodnili badacze z Harringtonem Potterem na czele, choroba Alzheimera to mozaikowa postać zespołu Downa. Nadekspresja potrojonego chromosomu 21 jest kluczowa zatem dla choroby. Szczególna rolę odgrywa tutaj potrojony gen APP odpowiedzialny za produkcję amyloidów, ale także RCAN 1 który odpowiedzialny jest za towarzyszący temu zjawisku nadmierny stres tlenowy. Należy przy tym pamiętać o jednym: gdyby nie było w nadekspresji genu DYRK 1 A to nawet gdy są potrojone pozostałe geny to nie kreują one takiego stanu chorobowego!!! Oznacza to zatem, że jeżeli chcemy wpłynąc na gen APP i jego aktywność musimy wpłynąć na gen DYRK 1 A w pierwszej kolejności. Wyciszenie jego pozwoli na lepsze efekty leczenia! Stosujemy zatem EGCG, flawon herbaty zielonej wpływający na gen DYRK 1 A.

STRATEGIA 3

CEL: Czyszczenie amyloidów

LEK: w trakcie wdrożenia

SUPLEMENTY: Kurkuma Longvida, Ginkgo biloba i EGCG

OPIS:

W pierwszej kolejności musimy zmierzyć się z najbardziej oczywistym symptomem choroby: amyloidami beta. Na dzień dzisiejszy czekamy na leki, które:

-albo skorygują błędne cięcie amyloidów przez beta sekretazę np.: poprzez skorygowanie tego cięcia

-albo zablokują produkcję amyloidów, ale w to wątpie

-albo będą usuwać amyloidy

Dzisiaj wiemy, że amyloidy beta niszczące mózg tworzą się w wątrobie w największej ilości stąd poprzez układ krwionośny dostają się wszędzie. Zatem najskuteczniejszym sposobem ich “wypłukiwania” są substancje, które świetnie funkcjonują we krwi. Od zawsze wskazywana w tym przypadku była kurkuma…ale to nie jest nasza czysta przyprawa, gdyż ta nie jest w stanie przejść przez enzymy znajdujące się w układzie trawiennym. Jeżeli mamy już odpowiednią, to musi być ona aktywna. Jak się okazuje połączenie kurkumy, ginkgo, EGCG oraz DHA tworzy współdziałający najbardziej efektywny sposób na czyszczenie amyloidów beta.

Uwaga: amyloid beta w formie chemicznej to oksydaza żelazowa, która jest niezwykle lepka i toksyczna. Zbudowana jest z żelaza i cynku!!! Czyszczenie zatem amyloidu za pomocą tych suplementów jednoznacznie obniża poziom żelaza, cynku w organizmie.

STRATEGIA 4

CEL: neurogeneza

LEKI: fluoksetyna, tianeptyna, cerebrolizyna

SUPLEMENTY: kurkuma, ginkgo biloba, dha

OPIS:

Mózg w chorobie Alzheimera jest w stanie zapalnym, poddanym ciągłemu “bombardowaniu” przez wolne rodniki i dodatkowo z przyspieszoną apopteozą w wyniku oddziąływania amyloidów beta. Walka z rodnikami i stanem zapalnym to jedno i do tego służy przede wszystkim DHA (omega 3) oraz różnego rodzaju antyutleniacze. Gdy to mamy podane, konieczna jest neurogeneza, która odbudowywałaby stan liczebny komórek w mózgu. Jak można przeczytać w doniesieniach naukowych fluoksetyna jest produktem numer 1 w tym zakresie, ale pozostałe leki i suplementy też mają możliwość wpływania na ilość tworzenia się nowych komórek.

STRATEGIA 5

CEL: mikrotubule

LEKI: cerebrolizyna

SUPLEMENTY: nie znam

OPIS:

Obok amyloidów, rozpad mikrotubuli to najsilniejszy dowód na rozwój choroby Alzheimera. Ja znam tylko jeden lek, który wspomaga mikrotubule i jest to cerebrolizyna.

STRATEGIA 6

CEL:leczenie objawów

LEKI: donepezil, memantyna, rywastygmina

SUPLEMENTY: huperzina A, aśwagandha, lit,cholina,ginkgo biloba

OPIS:

Większość z tych środków wpływa na pamięć lub funkcje poznawcze. Regulują one neuroprzekaźnictwo lub funkcjonowanie określonych substancji potrzebnych dla funkcjonowania komórki jak NGF, NMDA,BDNF. Stymulują je ale są jedynie lekami podtrzymującymi pewne funkcje życiowe nie korygując źródła choroby. Ja zatem sięgnąłbym po nie gdy w pierwszej kolejności bym próbował skorygować to co jest początkiem choroby.

 

 

 

 

 

-RCAN

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Choroba Alzheimera strategia leczenia.”
  1. I pisze:

    Coraz częściej wydaje mi się, że ChA będzie mnie dotyczyć. Pewnie sobie ją wykrakam. Zastanawiam się nad zrobieniem testów genetycznych:

    http://www.genomed.pl/index.php/pl/badania-genetyczne/lista-badan?view=mojekonto&layout=listabadanpro&virtuemart_category_id=146

    Ale, czy można osobie z zD zrobić badanie genetyczne pod kątem zdiagnozowania A? Będą one wiarygodne? Czy osobom z zD zawsze wyjdą predyspozycje do A i zmiany w kodzie?

    Jeżeli żelazo i cynk są w normie to znaczy, że tego amyloidu beta jest niewiele? Jak sprawdzić poziom samego amyloidu w organizmie?

    Wracamy do mnie: Jeżeli wyszłyby mi predyspozycje do A, czy tam początek choroby to ja mam się leczyć tymi wszystkimi suplementami? Przecież osoby cierpiące na A zażywają dość poważne leki a nie suplementy.

    Czy to nie wygląda tak, jak co niektórzy leczą raka pieprzem kajeńskim i oliwą?

  2. Can pisze:

    Strategia ta jest pewnym algorytmem, który oparty jest o logikę zdarzeń, czyli mamy pod, przyczynę to leczmy go czym się da, ale róbmy to.
    Dzisiejsze podejście do choroby Alzheimera to leczenie OBJAWÓW choroby, ale nie leczenie jej PRZYCZYN. Badania nad zespołem Downa zdecydowanie rzuciły nowe światło na ten problem i obecnie trwa wyścig między firmami farmaceutycznymi, kto na co znajdzie skuteczny lek…a może się okazać, że i tak terapia chromosomalna będzie najlepsza.
    Co do diagnozy. Po pierwsze wszyscy już się zgadzają z tym, że nawet 20 lat przed wystąpieniem CHA w organizmie są markery, które wskazują na rozwój choroby, my u naszych dzieci badamy te markery: LDL i cholesterol, homocysteinę oraz witaminę B12 żelazo w różnych formach.
    Po drugie bardziej zaawansowane techniki jak optymetryczne faworyzowane przez Brytyjczyków, nie są w Polsce dostępne więc …mamy ograniczenia.
    Po trzecie badania genetyczne są według niepotrzebne, gdyż jeżeli w rodzinie masz osoby chorujące na CHA po 40 a przed 50tką to jest ona wywołana genem APOE4 dziedzicznym, więc na pewno go masz. W każdym innym przypadku badanie genetyczne niczego specjalnego nie wskaże.
    Co do żelaza i cynku to mamy taką sytuację, że obecne badania poszukują określonej struktury (formy chemicznej) żelaza. Nie ma na liście oksydazy żelazowej, co może oznaczać, że żelaza w organizmie jest nawet nadmiar (w formie amyloidu), ale w naszych badaniach wychodzi, że jest na niskim poziomie patrząc na ferrytynę, MCV i samo żelazo.
    Kończąc wskazuję, że nie jest to proste w dniu dzisiejszym, w Polsce badań i leczyć CHA.

  3. I pisze:

    Ze strony z linku powyżej:

    “Badanie ApoE4 pozwala również określić predyspozycję do rozwoju choroby Alzheimera u osoby bez obciążeń rodzinnych.”

    Ty piszesz, że APOE4 jest dziedziczne. Więc na stronie prawdy nie piszą. Można mieć podwyższony marker APOE4 i nie zachorować?

    Jak na razie w rodzinie CHA nie ma. Ale mam dziecko z zD i bardzo zawodzi mi pamięć.

    Piszesz: “my u naszych dzieci badamy te markery: LDL i cholesterol, homocysteinę oraz witaminę B12 żelazo w różnych formach”

    Czyli muszę te badania wykonać u siebie. Żelazo w różnych formach to jakie dokładnie?

    Jakie wartości wyników badań będą świadczyć, że powinnam zacząć martwić się o swoje zdrowie psychiczne w przyszłości?

  4. Can pisze:

    Mutacja APOE 4, warunkująca dziedziczną formę CHA, jest do zbadania i do jednoznacznego stwierdzenia, że dana mutacja istnieje. W przypadku osób bez “historii” rodzinnych z CHA badanie genu APOE 4 nie jest precyzyjne. Dlaczego? APOE 4 nie jest mechanizmem wywołującym chorobę w tym przypadku. Z drugiej strony tzw onset i late, czyli dwa niejako typy choroby różnią się objawami i szybkością postępu choroby.
    Co do Twojej pamięci, niekoniecznie oznacza to od razu CHA. Może to być związane po prostu z przemęczeniem. W kontekście dbania o zdrowie, ucieszyłem się, iż pomimo że mam dużą nadwagę to mój cholesterol LDL jest bardzo niski :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...