COX 2 biomarkerem neuroinflamacji w zespole Downa.

Lipiec 7, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Wiem, prawie w każdym tygodniu piszę o chorobie Alzheimera i neuroinflamacji związanej z nadmiarem genów prozapalnych zlokalizowanych na 21 chromosomie…ale co raz więcej badań jest w tym kierunku identyfikujących poszczególne “małe” części tej wielkiej i skomplikowanej kwestii. Dzisiaj o COX 2.

Czym jest COX2?

COX-2 (cyklooksygenaza indukowana, cyklooksygenaza wzbudzona) – jedna z dwóch izoform enzymu cyklooksygenazy. COX-2 jest aktywowana pod wpływem czynników związanych ze stanem zapalnym. Jej ilość wzrasta wówczas wielokrotnie w monocytach, makrofagach, synowicytach, chondrocytach, komórkach nabłonka, fibroblastach. Enzym ten katalizuje reakcję syntezy prostanoidów (prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanów) z kwasu arachidonowego. Ponieważ prostanoidy są istotnymi czynnikami zaangażowanymi w przebieg procesu zapalnego (wpływają m.in. na powstawanie obrzęku, gorączki, bólu), w lecznictwie wykorzystuje się związki mające zdolność hamowania aktywności cyklooksygenzy, są to niesteroidowe leki przeciwzapalne.

COX-2 bierze udział w procesie gojenia ran, procesie jajeczkowania, zapłodnienia, zagnieżdżenia się blastocysty oraz oddzielenia się błony śluzowej podczas miesiączki. COX-2 u osób zdrowych występuje w mózgu, nerkach, jądrach, jajnikach, oraz w nabłonku tchawicy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/COX-2

Mówiąc krótko: COX 2 występuje wtedy gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. W takiej sytuacji jej ilość znacząco wzrasta. Z tej perspektywy może być biomarkerem stanu zapalnego. W tym kierunku poszli zatem naukowcy analizujący neuroinflamację w zespole Downa.

http://www.zespoldowna.info/neuroinflamacja-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-wielki-przyspieszacz-neuroinflamacji.html

 

image

https://www.termedia.pl/Early-increased-density-of-cyclooxygenase-2-COX-2-immunoreactive-neurons-in-Down-syndrome,20,30154,1,1.html

Co mówi raport:

1.W korze mózgu u osób z ZD znaleziono większa ilość COX2.

2.Podejrzewa się, że jest to efekt nadmiernej ekspresji genu S100B

3.Nadmierna ilość COX2 jest zagrożeniem dla centralnego układu nerwowego powodując jego uszkodzenie via działanie oksydacyjne.

4.W efekcie prowadzi to do epilepsji i choroby Alzheimera.

Oznacza to, że mamy kolejne potwierdzenie procesu zapalnego w mózgu osób z ZD, potwierdzone na modelach zwierzęcych także. Wniosek jest prosty: musimy szukać regulatorów stanów zapalnych i witamin o działaniu antyoksydacyjnym, które są konieczne do zastosowania w leczeniu tego stanu. produkty takie jak kurkuma, witamina E, witamina C, witamina D3, ubiquinol  są tylko przykładami w tym wypadku.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...