Czy Nutrivene D należy odstawić przed badaniami hormonów tarczycy?

sierpień 6, 2015 by
Kategoria: Tarczyca

Padło takie pytanie na facebooku. Odpowiedź jest w miarę prosta:

1.Moje dziecko ma polimorfizm MTHFR i podaję NUTRIVENE D

Zacznijmy od tych artykułów:

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-a-mthfr-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html

Oznacza to, że podawanie w tym przypadku Nutrivene D wpływa na funkcjonowanie tarczycy, chociażby poprzez regulację aktywności genu MTHFR i jego enzymów. Może to oznaczać konieczność odstawienia 14 dni wcześniej Nutrivene D do badania.

Z moich obserwacji jednak wynika fakt, że dzieci z ZD z polimorfizmem MTHFR są niediagnozowalne w kierunku subklinicznej niedoczynności tarczycy na poziomie jedynie TSH, ft 4 i ft 3. Musi tutaj być zrobione badanie relacji RT3 i ft 3.

2.Dziecko z ZD ma typowy tarczycowy fenotyp.

Z tej perspektywy Nutrivene D nie wpływa znacząco na funkcjonowanie tarczycy. Raczej można wskazać odwrotną zależność. Poprawa funkcjonowania tarczycy suplementami tarczycy wpływa znacząco na metylację, która u wszystkich dzieci z ZD jest spowolniona. Z tej perspektywy tarczycę należy stale suplementować i to w zależności od bieżących wyników różnymi substancjami: jodem, cynkiem, selenem czy lekami.

W takiej sytuacji nie odstawiałbym Nutrivene D.

3.Za chwilę pojawi się NUTRIVENE AIR, które będzie kierowane bardziej dla dzieci z ZD z polimorfizmem MTHFR i chorobami autoimmunologicznymi. W tym wypadku będzie konieczne odstawienie suplementu przed badaniem.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Czy Nutrivene D należy odstawić przed badaniami hormonów tarczycy?”
  1. MartaO. pisze:

    A co to za Nutrivine AIR? Czym sie rozni? Skoro wprowadzaja taka wersje, to znaczy ze jest lepsza od stargo Nutrivine D?

  2. Can pisze:

    Nutrivene AIR będzie dedykowana głównie do poprawy metylacji a co za tym idzie odpowiedzi na problemy autoimmunologiczne.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...