Tarczyca a MTHFR w zespole Downa

kwiecień 10, 2015 by
Kategoria: Tarczyca

Po opublikowaniu tego artykuły zadaliście pytania jak wiązać MTHFR, tarczycę z ZD? http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1838814

Według tego artykułu dzieci z ZD mają wyższy poziom ft 3 a niższy ft 4. Tak jak to wcześniej wspominałem, t 4, którego miernikiem jest ft 4, bierze udział w konwersji witaminy B 2 w jej aktywną formę FAD. Zła, niska  ilość t 4 oznacza mniejszą ilość FAD. Jego mniejsza ilość oznacza spowolnienie działania enzymu MTHFR, co powoduje zmniejszenie się ilości kwasu foliowego w metylowej formie. Skutek: cała kaskada problemów związanych z obniżeniem BH 4 i poziomu neuroprzekaźników.

Odwrotnie patrząc polimorfizm MTHFR u dzieci z ZD, powoduje gorsze działanie BH 4 a to z kolei przekłada się na niski poziom aktywnej formy tyroksyny, koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy. Mamy zatem źle działającą tarczycę.

Komentarze

1 Komentarz do “Tarczyca a MTHFR w zespole Downa”
  1. Can pisze:

    Mierzenie poziomu ft 4 z krwi pobranej z żyły w ZD prezentuje w znacznej ilości przypadków następującą relację: jeżeli TSH jest na poziomie 4-6 mU/L to ft 4 zazwyczaj jest na dobrym poziomie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...