“Czy serce zoperowane jest zdrowe?”- jeszcze o tarczycy i sercu

kwiecień 4, 2023 by
Kategoria: Serce

“Niedoczynność tarczycy u pacjentów z zespołem Downa istotnie wpływała na morfologię i funkcje serca. Przerost w zespole Downa może być spowodowany zmianami komórkowymi w mięśniu sercowym.”

Ania wróciła jeszcze do powiązania serca z tarczycą. Żaden lekarz nie informował jej o takim powiązaniu jak opisałem to tutaj:

https://www.zespoldowna.info/czy-serce-zoperowane-jest-zdrowe-a-czy-serce-w-zd-bez-operacji-jest-zdrowe-odpowiedzi-na-pytania.html

Zmusiło mnie to do poszukania artykułów naukowych by wskazać, że warto samemu to wiedzieć, by pomóc lekarzom zdobywać taką wiedzę, pytać się ich o takie problemy. Oczywiście zadajesz pytanie w pubmedzie i okazuje się, że właśnie pojawił się super nowy artykuł w temacie, który ciebie interesuje.  Tym razem z Turcji: https://jag.journalagent.com/tkd/pdfs/TKDA-70337-ORIGINAL_ARTICLE-GURSU.pdf

image

Z tego artykułu pochodzi pierwsze zdanie w tym wpisie i myślę, że jednoznacznie klaruje sytuację:

dziecko z zespołem Downa, z niedoczynnością tarczycy ma mniej efektywnie pracujące serce.

Co to znaczy już pisałem w poprzednich wpisach. Aniu zatem trzeba przedstawić ten artykuł lekarzom, a z drugiej strony leczyć tarczycę, by pracowała maksymalnie efektywnie. Nie patrzymy zatem na TSH jak to chcą lekarze, tylko na fT3, fT4 gdyż te parametry dają nam pewność poprawności ekspresji genów, sprawności mitochondriów, zapobiegania chorobom autoimmunologicznym jak cukrzyca, czy też wsparcia dla serca, które nie jest takie same jak ludzi bez ZD.

Tak jak to wielokrotnie pisałem, w ZD w tym wymiarze, strategia leczenia ma swoje cele by:

*kluczowe fT3 było ponad połowę normy

*fT4 było na poziomie nie niższym niż 40% normy

Stąd w ZD leczenie mieszane hormonami T3 i T4 jest zalecane. Stąd w problemach tarczycy suplementacja ubiquinolem, magnezem, cynkiem plus metylacja są nakazywane w ZD. Dzięki temu poprawiamy dużo, bardzo dużo, a nie tylko tarczycę.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...