Miażdżycy w zespole Downa nie odnotowano dzięki potrojeniu genu RCAN1.

listopad 10, 2020 by
Kategoria: Serce

Od początku lat 90-tych wszyscy uznali to za pewnik, że pomimo wysokiego poziomu cholesterolu i błędnej struktury HDL do LDL , miażdżyca w ZD nie występuje. Nie było wiadomo, jaki to jest mechanizm…ale tak było z perspektywy wszystkich dostępnych danych.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2525042/

Wraz ze zmianą diety i powszechną otyłością naukowcy choć wykluczali możliwość miażdżycy w ZD, to wskazywali na potencjalne jej “występowania” tytułem diety.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4589343/

Jednakże odrzucając tezy dietetyczne, co raz więcej mamy danych mówiących o tym, że potrojony gen RCAN 1 (DSCR1) ma tak przemożny wpływ na metabolizm cholesterolu, że miażdżyca w ZD na tle genetycznym nie jest możliwa. Dlaczego?

https://en.wikipedia.org/wiki/DSCR1

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201106113922.htm

W powyższej publikacji mowa jest np. o tym:

Mysie modele z zespołem Downa i hipercholesterolemią sugerują, że gen RCAN1 chroni przed nieprawidłowym unaczynieniem rogówki i związaną z nią ślepotą poprzez hamowanie produkcji utlenionego cholesterolu LDL i dalszej sygnalizacji angiogennej podczas przewlekłego wysokiego poziomu cholesterolu. Podczas gdy patologia neurologiczna pacjentów z zespołem Downa pogarsza się z wiekiem, są oni mniej podatni na choroby naczyniowe związane z wiekiem. Odpowiedzialne geny i mechanizmy nie zostały jeszcze wyjaśnione, ale DSCR-1 jest silnym kandydatem na wiele chorób naczyniowych.

Czytając wcześniejsze doniesienia możemy powiedzieć, że RCAN 1 jest kompletnie protekcyjnym mechanizmem chroniącym osoby z ZD przed miażdżycą..choć zła dieta może zmienić tą sytuację o czym jestem przekonany.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4316123/

https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/circresaha.117.311522

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...